Санкция в размер на 337 347 лв. налага Комисията за защита на конкуренцията ЕVN България Електроразпределение" АД.

Нарушението е по чл. 21, от Закона за защита на конкуренцията и е установено по жалба на "Яна" АД, гр. Бургас.

Комисията е установила, че дружеството получава електроенергия по кабелен електропровод „Яна3" 20 kV, изграден през 1986 г., свързващ предприятието с електрическа подстанция, собственост на „НЕК" ЕАД.

Тъй като кабелният електропрвод се използва от електроразпрделителното дружество ЕVN за пренос на електрическа енергия през него, то последното следва да заплаща цена за достъп на собственика на електропровод „Яна3" 20 kV до момента, когато евентуално го изкупи.

Поведението, квалифицирано от КЗК като нарушение в настоящото производство, се изразява в обвързване от страна на EVN на плащането на дължимата от него цена за достъп със стартиране на процедурата по изкупуване на кабелен електропровод „Яна3".

Видно от разменяната между страните кореспонденция, EVN винаги при повдигнат въпрос от страна на „Яна" АД за плащане на цената за предоставен достъп през кабелния електропровод, насочва преговорите към стартиране на процедурата за изкупуване и обвързва началото на плащането на цената за достъп с началото на въпросната процедура по прехвърляне на собствеността върху енергийното съоръжение.

Всеки опит на „Яна" АД да поведе преговорите към сключването на договор за достъп се отклонява от ответното дружество в посока, съобразена единствено с интереса на ЕVN, констатира Комисията за защита на конкуренцията.

Укоримостта на поведението на ЕVN следва от факта на неговото естествено монополно положение на съответния пазар, където „Яна" АД няма възможност за алтернативно присъединяване към друга електротранспортна мрежа.
Експлоатирайки господстващото си положение, EVN се грижи в максимална степен да удовлетвори своите претенции - да изкупи кабелен извод „Яна3" и да отложи във времето плащането на цената за предоставения достъп.

Комисията счита, че поведението на EVN ЕР представлява едностранно извършвано поведение на предприятие с определена пазарна власт, благодарение на което то извлича ползи, каквито не би постигнало, ако на пазара, на който оперира, имаше нормална и достатъчно ефективна конкуренция.

В настоящия казус ЕVN обвързва изкупуването на кабелния електропровод с отлагане и скъсяване на времето за плащане на дължимата от него цена за предоставения му достъп, използвайки факта на липсата на алтернатива за получаване на електрическа енергия през друга електротранспортна мрежа от този, спрямо който е насочено неговото поведение - в случая „Яна" АД.