Инвестиции в размер на 2 млрд. лв. е наложително да бъдат направени в следващите пет години, за да може ВиК секторът да продължи да функционира сравнително нормално.
Това стана ясно от думите на председателя на ДКЕВР Ангел Семерджиев.
В момента състоянието на сектора е тежко, като има някои райони като Габрово, Севлиево и Добрич, където имаме дори режим на водата. Загубите във водопреносната мрежа също са огромни, като средно те са между 40 и 80%, а за района на София този дял е 50%.
Всичкото това налага едни много крупни промени, които трябва да се извършват в сектора в това число - законодателни и стопански. Според последните разпоредби на законодателството в скоро време ВиК дружествата, които в момента са 62 трябва да бъдат окрупнени, да се създадат 28 - за всяка една административна област по едно.
Окрупняването се налага, защото е необходимо създаването на по-големи дружества, които по-лесно да привличат финансиране, което е необходимо за извършване на нови инвестиции.
Необходимостите в сектора са изграждането на нови язовири, предимно в Североизточна България, където водоснабдяването е най-затруднено, каза още Семерджиев и посочи такива водни съоръжения може да бъдат изградени в района на Габрово, както и в Добруджа.
Като цяло сумата, от която ВиК секторът има нужда е между 6 и 22 млрд. лв. В тази връзка МРРБ е заложило да бъда извършен анализ от Световната банка на потребностите на целия ВиК сектор в България. Освен това от ДКЕВР са предложили на Министерството на икономиката да направи законодателни промени, с които ВиК дружествата да минат на лицензионен режим.
muad
на 02.10.2012 в 16:55:24 #5За окрупняването съм съгласен, може би, но за приватизиране и монополи не. Видяхме в София какво (не) стана
Питащ
на 02.10.2012 в 16:16:56 #4Защо ДКЕВР работи за частните интереси и то за компаниите монополисти? Някой няма ли най-накрая да потърси отговорност от Семерджиев?
tankobg
на 02.10.2012 в 15:48:22 #3Я! Тук Меглена Кунева още не се е изказала. Скучно е без нея.
Сульо и Пульо
на 02.10.2012 в 15:40:09 #2Значи дадохме мрежата на частно дружество, разрешиха му да вдигне цената за да събере пари да подмени старите тръбопроводи за да намалеят загубите, а то какво? Парите събрани и изчезнали, но тръбите са си старите. Хубава работа, ама българска. Явно трябва от ЕС да ни спуснат правила и за концесиите.
Архангел
на 02.10.2012 в 15:11:50 #1Нали затова дадохте водопроводите на частна фирма за да направи тези инвестиции?! Сега кво?-ние да дадем 2 милиарда на частника ли??