Искаме да стигнем до съвместни решения. Това си пожела президентът на КНСБ Пламен Димитров по време на конференция на тема "Социалният диалог за справедливо и достойно заплащане на сигурност".

Той настоя за справедливо заплащане на труда. ЕС заявява, че има нужда от реформа и най-вероятно в края на годината общността щяла да стигне до решение, посочи синдикалистът. Димитров е притеснен да не останем в периферията на ЕС и според него този въпрос става първостепенен.

500 000 души в трудоспособна възраст са напуснали страната в последните години, стана ясно още от думите му. От там идвал и дефицитът на кадри.

Време било политиците да поставят въпроса за развитието на индустрията ни. България не може да гради своята конкурентоспособност на база на ниските доходи, изтъкна Пламен Димитров. Произвеждаме ли повече, отколкото получаваме - отговор на този въпрос поиска президентът на КНСБ. На макро ниво дупката между това, което произвеждаме и което получаваме, е видима, допълни Пламен Димитров.

Индустрията в България расте слабо въпреки политиците, коментира президентът на КНСБ и подчерта, че нямаме стратегия за развитие на индустрията. Увеличил се е делът на индустрията в БВП на страната ни.

Важен е и факторът заплата, според Пламен Димитров. Минната индустрия е една от най-ефективните, в същото време и там има отлив на кадри. Македония, Румъния, Сърбия, Черна гора, Косово са с по-високи средна и минимална заплата от нас, като от Балканските страни само Албания е след нас.

Вицепремиерът и здравен министър Илко Семерджиев изтъкна доброто отношение на правителството към синдикатите и социалния диалог. Човекът е двигателят на тази вселена, подчерта той. Фундаментът е справедливостта, липсата на справедливост е в основата на всеки дисбаланс, каза Семерджиев.

Съвременното общество много се променя, допълни той. Европа търпи в момента огромни трансформации, изтъкна здравният министър. Ако сме умни можем да сме напред в ЕС и не можем да бъдем на опашката, категоричен е той.