70 процента от обществените поръчки в България са нагласени според оценка на бизнеса. Това обяви председателят на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев.
Той отбеляза, че борбата с корупцията, която е една от спънките в развитието на бизнеса у нас, била оставена на политиците и гражданския сектор, но нямало видим напредък.
"Прогнозираният ръст, който се очаква от порядъка на близо 4% на БВП, ние го оценяваме като реалистичен - той би могъл да бъде и по-висок, ако се решат трите важни проблема пред развитието на бизнеса или ако има съществен напредък - липсата на човешки ресурси, административните тежести и нивото на корупция", изтъкна Велев пред БНР.
По отношение на програмата за намаляване на административната тежест, обявена от правителството, той отбеляза, че тя се движела в добро темпо.
По въпроса за недостига на квалифицирани кадри в икономиката Велев обясни, че човешки ресурси липсват по няколко причини, като най-главната от тях била емиграцията.
Като отбеляза, че няма необходимост от кардинална промяна в политиката по доходите у нас, Васил Велев повтори тезата на работодателите, че доходите растели по-бързо от икономиката и по-бързо от производителността на труда.
По думите му, България била сред първите 30 процента от държавите в света според размера на доходите.
"И е крайно време да престанем да се овайкваме колко сме бедни и как някой трябва да ни даде. Трябва да насърчим политиките, които водят до стремеж за повишаване на образование и квалификация, стремеж за полагане на един по-производителен труд, който да доведе до по-високи ръстове и по-високи възнаграждения, а не политики, които демотивират хората, които ги оставят в позата на протегната ръка към държавата", подчерта представителят на работодателите.
Comon Sense
на 16.10.2017 в 00:37:32 #6Ах каква изненада и новина – да умреш от смях. Това се знае от години от всички. Е И Сега?
psp_11
на 15.10.2017 в 19:41:43 #51. Обществените поръчки - най-ниска цена.. Интересно какво качество се изисква от изпълнителите. 2. Няма критерии за история на фирмата, персонала, възможностите и подобните поръчки, които са взели и отзивите за тях... Това дава възможност да се издава фактура №1 и да се работи с подизпълнители, което със сигурност е вдигнало първоначалната цена... 3. 30% - има поръчки, които са за толкова малко пари, че не си заслужават корупциония елемент.. ---- Работодателите искат (с работната заплата, която дават на работниците) те да плащат допълнително: 1. За учители на децата 2. За лекари на децата и самите тях.. 3. За битова нужди, данъци и храна 4. И 4 цифрени суми за преквалификация... Къде 4-точка ще стигне в списъка.. А самите работодатели нямат и капка желание да финансират в служите, които всеки един момент искат да могат да уволнят.. А друго си е след цялата инвестиция на родителите в децата, завършили в чужбина, "работодателите" ни да ги "лапнат" за 600-700 евро...
Mithrandir
на 15.10.2017 в 18:20:27 #4Въпросът не е дали са нагласени или не. В края на краищата критериите са едни за всички и всеки може да подава. Въпросът е когато някой спечели да изпълни качествено работата, за която е нает, а това за съжаление не се случва и тъй като са свои фирмички, никой не им търси отговорност.
Akcizen
на 15.10.2017 в 18:08:51 #3Ами все нещо трябва да остане за да замажат очите.Но нищо.Дадаха ми да прочета проектозакон изискващ от малкия и среден бизнес капитал 750 000 лв.Така като фалират малките ще останат само тези които си плащат,та от там допълват тези 30 процента.
Кастело Белведере
на 15.10.2017 в 17:47:46 #2Въпростът тук е защо има 30%, които се мандахерцат свободно и може като нищо да попаднат в неправилни ръце? Слабо генерали, слабо. Неорганизираност и прекален либерализъм. Ще им изяде главата един ден.
el viejo
на 15.10.2017 в 17:27:56 #1Ако 70% са нагласените Обществени поръчки, то би било много добре за управление на тарикатската партия ГЕРБ! Едва ли има не нагласена дори една обществена поръчка, за която има възможност да бъде изработена от фирма на ГЕРБ-аджии!