Германското правителство одобри днес законопроект, насочен към ускоряване на процедурите за военни поръчки и строителство на бази на Бундесвера, в рамките на мащабна реформа за засилване на отбранителните способности на страната и съюзниците ѝ. Решението е част от по-широки усилия за отговор на по-настъпателната политика на Русия, особено след пълномащабното ѝ нахлуване в Украйна през 2022 г., предава "Ройтерс".

"С този законопроект премахваме множество ограничения, които ни пречеха да действаме по-бързо", заяви министърът на отбраната Борис Писториус след заседанието на кабинета. "Вече можем да се съсредоточим изцяло върху това, което е от съществено значение за отбранителните способности и оборудването на Бундесвера."

Законопроектът предвижда облекчаване на задължителните процедури за търгове, като в особено спешни случаи те могат да бъдат изцяло отменени. Големите поръчки вече няма да се разпределят на по-малки лотове, а праговете за формални обществени поръчки се вдигат значително - от 15 000 на 50 000 евро за доставки, от 443 000 евро за услуги и до 1 милион евро за строителни дейности, обяви министърът на икономиката Катарина Райхе.

Германският парламент гласува увеличение на държавните заеми

Германският парламент вдигна "дълговата спирачка" и даде на Мерц да похарчи 500 млрд. за отбрана

Германия планира да отпусне 3 млрд. евро военна помощ за Украйна

Ще бъдат облекчени и някои екологични стандарти, особено при изграждането на казарми, а военните летища ще получат специален статут и защита.

"Времето е решаващият фактор", се казва в текста на законопроекта, който подчертава необходимостта от бързи действия пред лицето на руската заплаха.

Новият нормативен акт разширява понятието "военни нужди", като включва в него и граждански свързани артикули, например медицински доставки и строителни материали. Мярката е част от стратегията на Германия за постигане на по-високи цели за отбрана в рамките на НАТО, които включват достигане на 3.5% от БВП за военни разходи до 2029 г. За първи път от три десетилетия Берлин достигна изискваните от НАТО 2% през 2024 г.

Законът ще има срок на действие от 10 години и е подкрепен от по-ранното решение на канцлера Фридрих Мерц да разхлаби конституционните ограничения за нов държавен дълг, за да позволи по-високи военни разходи.

Новината идва в контекста на натиска от страна на САЩ — включително от президента Доналд Тръмп — европейските съюзници да носят по-голям дял от отговорността за сигурността на континента, която дълго време е била поемана основно от Вашингтон.

Великобритания и Германия подписаха нов договор за приятелство с отбранителна клауза

Великобритания и Германия подписаха нов договор за приятелство с отбранителна клауза

Лондон се опитва да рестартира отношенията си с ЕС