В навечерието на Илинден, патронен празник на пивоварите, браншът отбеляза 135 години от българската пивоварна индустрия у нас, 60 години от българска пивоварна наука и 25 години съюз на пивоварите у нас.
Дори по времето на неолита у нас се е произвеждало пиво, похвали се Ивана Радомирова, изпълнителен директор на Съюза на пивоварите. Веднага след Освобождението, по думите й, индустрията ни свързва с Европа.
Пивоварната индустрия е високо конкурентоспособна, отчете тя. За 22 години инвестициите са в размер на 1,3 милиарда лева. 350 милиона лева е годишният принос на сектора в БВП. За последните пет години над 315 милиона лева са инвестициите в бранша.
Има знаци, че преодоляваме кризата, смята Ивана Радомирова. 2400 души са директно заети в бранша. 7800 е индиректната заетост в сектора по линия на доставчици. 26 200 са работните места, които дава секторът по линия на туризъм, търговия и услуги.
Пазарът се възстановява, отчете Радомирова. 25 милиона хектолитра е производството на пиво. 73,5 литра е консумацията на бира на глава от населението през миналата година. 15% е ръстът на износа на родно пиво.
77,4 милиона лева са приходите от акциз за 2015. 56,2 милиона лева е внесеното ДДС от родните пивовари.
Намаляла е консумацията на бира от пластмасови бутилки. Расте консумацията на бира в стъкло. Променя се и профилът на клиентите, които искат нови вкусове.
В Русе пият най-много -13 пъти на месец. Във Варна, Монтана и Плевен 11 пъти, в Бургас - 10.
Мъжете пият повече бира месечно, макар че русенки се оказва, че пият повече бира от силния пол в града.
Предстои вече да се посочва и калорийната стойност на пивото. Браншът провежда и информационна кампания за вредата от пиенето на бира за лица под 18 години.
Sting_5
на 19.07.2016 в 12:46:12 #1Някой е пил и заради мене...като хгледам статистиката...