Съюзът на пивоварите в България (СПБ) отбеляза 20-ата си годишнина на изданието на Пролетния бирен салон за 2025 г.
Производството на бира у нас има близо 145-годишна история. Последните 20 години се отчитат като най-динамични, иновативни и изпълнени с много предизвикателства. Съюзът на пивоварите развива социална програма от 2005 г. с кодекс за отговорни публични комуникации и етични стандарти, а днес организацията е втора по репутация в бранша за Европа. Сред приоритетите й са иновациите в производството, развитието на бирената категория, екологичните практики за възобновяемост на ресурсите, грижата за служителите и социалният принос в населените места с бирени фабрики, съобщиха от СПБ.
На Пролетния бирен салон под наслов "изБИРАме устойчиво бъдеще" бяха представени най-съществените достижения и целите, които пивоварите следват, на фона на дегустации на широк асортимент българско пиво.
За 2024 г. капиталовите инвестиции в "Производство на пиво и малц" възлизат на рекордните 80 милиона лева. В сравнение с 2023 г. дълготрайните материални активи се увеличават с 40% или с 23 милиона лева, като стойност.
Приходите за бюджета от производството и продажбите на бира надхвърлят 435 млн. лева, а добавената стойност на индустрията възлиза 470 милиона. През 2024 г. продажбите на бира в страната са 5 160 000 хектолитра (1 хектолитър се равнява на 100 литра - б. р.).
"Качеството на бирата и прозрачността пред потребителите за нейното съдържание и производство са неизменна част от принципите, които следват българските пивовари", заяви председателят на Съюза на пивоварите Владимир Иванов. По думите му едно от доказателствата за това е, че у нас по лиценз се произвеждат 10 световни марки бира.
За последната година пивоварите у нас са добавили в асортимента си над 15 нови продукта включително и 2 глобални луксозни марки. Иванов посочи, че същевременно все по-широкото портфолио от безалкохолно пиво кореспондира с политиките на бранша за намаляване на злоупотребата с алкохол. През 2024 г. в България са консумирани над 80 000 хектолитра безалкохолна бира у нас, като се отчита ръст в потреблението с около 35%.
Във връзка с работодателските практики в пивоварния бранш заместник-председателят на Българската стопанска камара (БСК) Мария Минчева заяви, че от първостепенно значение за запазването и развитието на човешкия капитал е позитивната работна среда, иновативните програми за обучения и ангажираност на работниците и служителите, справедливото заплащане и благосъстоянието на работещите. По думите й бирената индустрия винаги е сред първите 10 икономически дейности с най-висока средната заплата. В края на 2024 г. по данни на НОИ средният осигурителен доход в пивоварните предприятия е 2680 лева.
От браншовата организация посочват, че един от стълбовете в политиките й по отношение на в стандарта за екологично, социално и корпоративно управление ESG е програмата за зелен преход. Тя е свързана с усилията на сектора за минимално въздействие на пивоварните върху околната среда. Пивоварните компании ежегодно въвеждат практики за "зелени" иновации, пестене и кръгово оползотворяване на ресурсите със специален фокус върху опаковките и отпадъците от тях. От Съюза на пивоварите отчитат 6 млн. лева инвестиции с екологична насоченост в бранша за 2024 г.
Според изпълнителния директор на съюза Ивана Радомирова изключително важен приоритет за пивоварната индустрия е въвеждането на депозитна система за разделно събиране на опаковки от напитки в България. Системата позволява връщането на използваните кенчета, пластмасови и стъклени бутилки в магазините срещу заплатения при покупката на бира, бутилирани води и безалкохолни напитки депозит. Така опаковките могат да бъдат рециклирани, а полученият материал да се използва за производство на нови. Депозитните системи вече са задължителни в ЕС и към в 15 държави вече има такива.
В подготовката на българското законодателство за депозитната система към Министерството на околната среда и водите (МОСВ) участват Съюзът на пивоварите и Асоциацията на безалкохолните напитки. "Очакваме до края на април тази година да има готов законопроект за депозитната система, който след съответните процедури да бъде приет от Народното събрание", посочи Радомирова. По думите й това е от ключово значение, за да започне същинската дейност по организирането и изграждането на депозитната система.
От браншовата организация отбелязват, че всички опаковки, използвани в пивоварната индустрия са 100% рециклируеми. В последните 5 години се наблюдава устойчива тенденция за намаляване на дела на пластмасовите бутилки за бира. През 2024 г. членовете на Съюза на пивоварите са пуснали на пазара 4767 тона пластмасови опаковки - с 37 % по-малко спрямо 2020 г. За миналата година е спестено и производството на 4100 тона стъклени бутилки, като се отчита увеличение на повторната употреба до 30% от оборотния амбалаж.
Съюзът на пивоварите в България е представителната организация на производителите на бира, малц и хмел в страната. Членове й произвеждат 99% от пивото у нас.