Ако съдът започне да си върши работата както трябва, от догодина можем да очакваме повишаване на доходите, защото предприемачите и гражданите ще вярват в спазването на договорите и законите и ще имат повече предприемчивост.
Това е изводът на изпълнителния директор на Института за пазарна икономика (ИПИ) Светла Костадинова от проведени проучвания и от позициите на България в различни международни класации.
Костадинова е категорична, че ролята на съдебната система за благосъстоянието е съществена. В България се правят закони, без да се знае какво ще се случи и не се спазват основни изисквания в нормотворческия и законодателен процес, изтъкна още Костадинова.
„Всичко, което наблюдаваме в съдебната система, има директен ефект върху джоба на всеки в страната", заяви категорично Костадинова и подчерта, че не става въпрос само за едни съдии или прокурори или за един или друг съд.
Тя съобщи, че Институтът е отправил писма до всички окръжни съдилища, за да проучи колко време отнема една процедура за несъстоятелност и каза, че само 15 съдилища са отговорили, а другите 13 - посочили, че нямат статистика.
От отговорите станало ясно, че разликите са огромни. Някъде процедурата отнемала около 2 години, другаде - 6-7 години. „Това няма как да помогне на фирмите, от които се очаква да създават работни места", подчерта Костадинова.
Тя и колегите й от ИПИ представиха различни класации и мястото на България. Продължава да е тревожно положението ни в Европейския съюз (ЕС).
България се представя доста лошо в Европа и доста по-лошо в сравнение с миналата година, посочи Калоян Стайков. Страната ни влошава позициите си по всички показатели, с изключение на правото на собственост, където има малко подобрение.
За поредна година България се сочи като най-бедна в ЕС и като причини се посочват недостатъчната защита на собствеността, тежките административни процедури, прекомерното регулиране на частни взаимоотношения и високото ниво на корупция.
„Изглежда държавата се е изгубила в стремежа си да налага равенство и осигурява благоденствие, а е загърбила основните си функции - да осигурява ред, сигурност и справедливост", коментираха от Института за пазарна икономика.
Експертите посочиха още, че реформите в България обикновено се посрещат със страх и опозиция. Според икономистите на ИПИ, въпреки че България е далече от най-добрите и богати икономики, може и трябва да стане по-добро място за работа и живот и те предлагат как.
Институтът е разработил пакет от 84 мерки, които да доведат до растежа на икономиката и повишаване на благосъстоянието. Сред тях основно място заемат образователната реформа, премахването на минималната работна заплата и минималните осигурителни прагове, както и на държавните субсидии и на данъците с ниска ефективност.
За пример икономистите дадоха Полша, където, въпреки тежката икономическа криза, бяха направени съществени реформи и за първи път след падането на комунизма правителството беше преизбрано.
Сред стъпките които са предприели в Пошла, са облекчаване на трудовото законодателство и намаляване на броя на колективните другови договори.
Според ИПИ вдигането на минималните осигурителни прагове е в само тежест за бизнеса, който се изправя пред дилемата как да ги плаща - дали да съкращава работници или да ги изпрати в сивия сектор. е може в едно предприятие, което е пред фалит да дойде министъра и да кажа: „увеличаваме минималните прагове", коментират икономистите.
На въпрос на Money.bg какво може да се направи за подобряване на правораздаването при делата, свързани със собствеността, икономистът Калоян Стайков отговори, че е възможно създаването на специализиран съд по подобие на наскоро сформирания Наказателен съд, който да разглежда подобни дела.
Практиката по света показва, че със специализирането на съдилищата експертизата в тях се повишава. Съдиите и прокурорите в тях с течение на времето трупат повече опит, което им позволява да извършват по-ефективно правораздаване.
Като пример от ИПИ посочиха, че само 18% от имотите в страната са попаднали в кадастрални регистри, а останалите 82 на сто са в произвола на държавната администрация, като по този начин се нарушава пряко правото на собственост.
Попитани за коментар относно плащанията на въглеродни емисии от ТЕЦ-ове и предприятия, предвидени в Законопроекта за ограничаване на измененията в климата, от ИПИ заявиха че това е форма на нов данък.
"Ние не подкрепяме създаването на налози, които пречат на бизнеса и допринасят за поскъпването на произведената от него продукция. Плащането на тези въглеродни квоти ще доведе до намаляване на конкурентоспособността на икономиката", посочиха от икономическия екип на ИПИ.
SSL
на 29.11.2012 в 22:27:05 #13Ала-бала...Четох до...."премахване на мин. раб. заплата..." - питам се въобще чува ли се какви ги дрънка. Без коментар - заслужава да напусне поста а тоя институт спокойно може да го закрият! Никаква полезбна работа не са свършили, но от време на време си "чешат езиците" за отчет.
rado907
на 29.11.2012 в 20:20:41 #12Точно така, Nasich11... Тоя Дянков... Не мога да го гледам, честно. Дори не мога да разбера дали е алчен наемник, или (не дай Боже) наистина си мисли, че знае нещо, и че помага на държавата... Пак от Уикипедия страницата на ИПИ: "На 10 октомври 2007 г. непознатия тогава в България Симеон Дянков е представен от "института" като автор на изследването „Правене на бизнес” на Световната банка." Неолибералията (която е 90% същото като "австрийската" икономика; всъщност и неолибералията, и автрийската икономика са просто последователи на британските писатели по "класическа" политикономия от 18-ти и 19-ти век - Смит, Малтус, Бентам, Рикардо, Мил 1, Мил 2, и още някои) е болест. Успяха. Сега на всичкото отгоре унищожават дори западните страни! Не само болест ами заразна болест!
Nasich11
на 29.11.2012 в 20:02:51 #11Радо , все пак и самоизмеислилият се финансист агентът на Световната банда ШИМОН ДЯНКОФФ идва от същет тези кръгове които бълват неолибарлана пропаганда и цеелта им е да разсипат икономиката и държавността ! трябва да признаем че успяха !
Nasich11
на 29.11.2012 в 19:58:29 #10премахването на държавните субсидии за стуктруропределящи отрасли на икономиката ще бъде равно на чисто самоубийство ! МОЛЯ ДА СПРЕТЕ ПРОПАГАНДАНАТА МАШИНА НА ИПИ КОИТО ОБСЛУЖВАТ ЧАСТНИ ЗАД ОКЕАНСКИ ИНТЕРЕСИ !
rado907
на 29.11.2012 в 19:56:54 #9Статийка в 24 часа, не е лоша: http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=418380
rado907
на 29.11.2012 в 19:54:24 #8rado907
на 29.11.2012 в 19:31:05 #7teanna
на 29.11.2012 в 19:15:28 #6Хаос,това те разбират като казват,че държавата пречи на малкия и среден бизнес!Малкият и среден бизнез да не плащат данъци , да не плащат дори минимални заплати,да не плащат осигуровки и да държат народа на каишка!Затова сега ритат толкова много срещу сегашното правителство,защото то не си затваря очите и полага усилия да се спазват законите!
XAOC
на 29.11.2012 в 16:29:01 #5"Институтът е разработил пакет от 84 мерки, които да доведат до растежа на икономиката и повишаване на благосъстоянието. Сред тях основно място заемат образователната реформа, премахването на минималната работна заплата " Да, сега ще предлагат заплати от по 150лв и 100% ще има кой да им работи на принципа "Толко ми плащат, за толко работим", което е най-лошия вариант.
XAOC
на 29.11.2012 в 16:26:00 #4Тук сме в четвъртия свят. Няма нормална образователна система, няма нормален пазар на труда, няма никакво здравеопазване, пари има само в сивия сектор и мафоитските партии. Тъй че Европа може да ме хване за кура, защото вече не ми дреме дали ще сме в Европа, Русия, щат на САЩ или нещо друго, защото никой от тези варианти няма да промени доходите на хората.
the socialista
на 29.11.2012 в 15:14:42 #3Всеки има право на 15 секунди слава.
Nasich11
на 29.11.2012 в 14:32:32 #2много конторол над частните взаимоотношения ??? що ЗА глупости - ТО НЯМА ДЪРЖАВА ВЕЧЕ 20 ГОДИНИ тия за контрол ми говорят - ебати цирковете .....
vuprosotgovor
на 29.11.2012 в 14:01:32 #1ааа, светла костадинова на снимката ми се вижда леко без коса и брадата