По време на участието си на седмата среща на върха на Азиатско-Европейския форум в Пекин президентът Първанов изтъкна, че мерките на правителството за намаляване на последиците от световната финансова криза са адекватни.

Според държавния глава дългосрочната политика на кабинета за справяне с кризата трябва да намери израз в бюджета.

„В случая по-скоро става дума за изпреварващи мерки. Аз ги намирам за адекватни.
На този етап повече не е и необходимо. Определено смятам, че не бива да се поддаваме на паникьорски настроения", категоричен беше президентът Първанов.

"Отново искам да принеса в българските условия това, което и тук е основната тема - грижата за развитието на реалния сектор.
При очаквания спад в ръста на БВП има страни, в които това е много осезаемо. Има страни, в които ръстът ще бъде около нулата.
При България очевидно няма да е така, но ще има удар, който трябва да бъде омекотен", обясни държавният глава.

"Не би могло да се даде рецепта в 1-2 изречения. Във всеки случай става дума за една много дългосрочна политика, която трябва да намери израз преди всичко в бюджета, който сега ще бъде дебатиран и надявам се да бъде приет", подчерта Георги Първанов.

„Няколко са ключовите думи, които и аз бих си позволил да споделя - необходимостта от прозрачност; строг контрол; необходимостта от усилия за запазването на реалния сектор, защото тук всъщност се очаква индиректния удар, както и за редица европейски страни, може би дори и за България".

Това заяви държавният ни глава в изказването си пред форума, събрал в китайската столица държавни и правителствени ръководители, в контекста на основната тема за преодоляване на последиците от финансовата криза.

В Пекин лидерите призоваха за обединени действия и заявиха готовност да предприемат мащабни реформи на международната валутна и финансова система.

При очаквания спад в ръста на БВП има страни, в които това е много осезаемо. Има страни, в които ръстът ще бъде около нулата. При България очевидно няма да е така, но ще има удар, който трябва да бъде омекотен
                  Г. Първанов

"Ефектът в реалния сектор очевидно тепърва предстои. Тук са необходими общи действия, координирани действия между правителствата и действия по укрепването на международните финансови институции, които очевидно не са били достатъчно ефективни в прогнозирането и предотвратяването на финансовата криза", подчерта Първанов.

В рамките на седмата среща ЕС-Азия президентът Георги Първанов направи изказване на тема енергийна сигурност и промени в климата.

Президентът се обърна към участниците с тезата, че ключовото предизвикателство на нашето време е "повече енергия и по-малко въглероден двуокис за човечеството".

Георги Първанов очерта основните проблеми пред предлагането и търсенето на енергия - увеличаване търсенето на енергийни ресурси, намаляване предлагането на традиционни горива в близкото десетилетие и застрашаването на околната среда.