Политиците да не се занимават със скандали, а да обърнат повече внимание на икономиката. Този призив отправи шефът на Българската стопанска камара Божидар Данев при представянето на вижданията на бизнеса за приоритетите през тази година.
Същата позиция застъпи и шефът на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) Огнян Донев.

„В изнервената ситуация през последните седмици икономическите въпроси въобще не са дневен ред", подчерта той. Донев припомни, че работодателите са изпълнили обещаното на правителството, че с цената на намаляване на рентабилността ще запазят в максимална степен работните места и изтъкна, че безработицата в България е запазена под 10 %.
Това, което очаквахме от правителството обаче се осъществява бавно или въобще не се осъществява, подчерта Донев и визира административната и съдебната реформа, както и здравеопазването.

Антикризисните мерки още не са изпълнени и изпълнението им през 2011-та ще е основен наш приоритет, заяви шефът на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев.
Сега сме в ситуация, в която се открива възможност за рязко подобряване на бизнес средата, тъй като натискът на кризата тази година се очаква да бъде по-слаб, но има опасност тази възможност да бъде пропусната, тъй като тази година има избори и е много възможно вниманието на управляващите да бъде пренесено в тази плоскост, каза Велев.

Божидар Данев припомни неизпълненото от държавата - че не са изплатени задълженията към бизнеса, не се осъществи данъчна ваканция за предприятията, на които тя е длъжник; не се приватизира нито един миноритарен дял.

Данев е категоричен, че държавата трябва да осъществи административната реформа и да въведе електронното правителство, което е битка с корупцията и сивия сектор. Шефът на БСК настоява за „по-малко държава в бизнеса, по-малко министри да говорят за търговски сделки и да участват в търговски сделки, премахване на привилегировните съсловия - свещените крави като полиция, МО, и премахване на дискриминацията в икономиката, включително здравеопазването, решаване на проблемите за ранното пенсиониране и проблема с неплащащите осигуровки. Той също изрази опасения, че тези проблеми не се решават и никой не желае да ги реши заради изборната година.

Шевът на КРИБ Огнян Донев прогнозира, че 2011 година ще е годината на оздравителните фалити. „Ще фалират всички тези фирми в разклатено икономическо състояние, ако не бъдат придобити от своите конкуренти", поясни той.
1500 фирми прекратиха своето съществуване, тъй като не са се регистрирали в Българската строителна камара, отбелязаха още от бизнеса.

Защитавайки необходимостта от въвеждане на електронно правителство, Васил Велев посочи, че така ще отпаднат ненужно събираните от държавата такси. Той изтъкна, че заради таксата от 50 лева фирмите са принудени да внасят финансовите си отчети в търговския регистър. Кому е необходимо това, като те се внасят в НАП и няма пречка търговският регистър да си ги изтегли от там, но се внасят заради 50-те лева, затова са опашките, а за да няма опашки, разпределиха фирмите по месеци и 50-те лева остават, поясни той.

Не сме доволни от държавната администрация. Тя не функционира. Затваря си не едното, а двете очи, категоричен е Огнян Донев.
Той каза, че би предприел действия, ако е на мястото на служител на НАП, като види много фирми, в които заплащането на хора с висше образование е 286 лева. Донев отправи поздравления към представителите на бизнеса, които въпреки кризата са увеличили тройно и четворно заплащането.