На думи всеки е много силен, ние сме силни в делата. С тази хвалба премиерът Бойко Борисов откри реконструираната компресорна станция в Петрич, през която страната ни ще може да получава газ от Гърция.
„Това, за което десетилетия говореха – диверсификация, ние го правим”, изтъкна министър-председателят.
Борисов заяви, че е човек практик, посочвайки „двата крана, които гарантират, че повече България не може да остава на студено”.
По думите му никой вече не може да заобиколи България повече заради създадената инфраструктура, компресорните станции и капацитетните възможности.
„Всеки друг маршрут е десетки милиарди евро или долари, или рубли, кой както иска да го смята”, заяви министър-председателят.
На церемонията по откриване на компресорната станция присъстваха и вицепремиерът Томислав Дончев, министърът на енергетиката Теменужка Петкова, посланикът на САЩ у нас Н.Пр. Ерик Рубин, депутати, представители на местната власт и на бизнеса.
В момента потреблението на газ в страната ни е малко над 3 млрд. куб. метра годишно, което означава, че 10% от пазара може да бъде задоволен от Гърция именно чрез станцията „Петрич”, която се експлоатира от „Булгартрансгаз”.
Реконструкцията на компресорна станция „Петрич“ е на стойност близо 35 млн. лева и включва монтаж на нов компресор и изграждане на обвръзка на входно-изходните шлейфи, което ще осигури възможност за работа в пълен реверсивен режим и доставки на природен газ от Гърция при необходимост. С реализиране на съоръжението се гарантира реверсиране на пълния капацитет от 3 млрд.м3/год. на газопровода за южната ни съседка.
Трябва да се договори сключване на междусистемното споразумение между „Булгартрансгаз” и гръцкия мрежови оператор, което ще даде възможност за виртуална търговия с природен газ.
Тази година започват подготвителните дейности и за втория етап от процеса. За период от осем месеца са въведени в експлоатация компресорните станции „Странджа“, „Ихтиман“ и „Лозенец“. Финансирането на проекта по модернизация на четирите компресорни станции е в размер на 220 млн. лева и се осигурява със собствени средства от „Булгартрансгаз“ ЕАД.
Министър Теменужка Петкова бе категорична, че модернизацията на КС „Петрич“ е стъпка за осигуряване на водещия за правителството приоритет, свързан с диверсификацията на източниците и маршрутите за доставка на природен газ за страната.
„Всеки вложен лев в националната газова инфраструктура е инвестиция в енергийната сигурност на България“, подчерта Петкова. „За първи път се осигурява техническа възможност, при необходимост, да получаваме доставки и от терминала за втечнен природен газ на Ревитуса в Гърция“, каза още Петкова.
hmmm
на 14.06.2016 в 00:36:35 #7Боко досега май само той си вярва. Рисува, черта схеми, драсканици и накрая никаква тръба никакъв газ, ни азерски ни ирански или някакъв друг, дрънка за находища които още не са открили и представя нещо което отдавна трябваше да е построено и което другите държави отдавна имат като интерконектори за нещо кой знае какво което ни правело някакъв "фактор" .
Q99
на 13.06.2016 в 23:56:55 #6Бойко си дрънка глупости. Винаги България може да бъде заобиколена и лошото е, че това го решават в Брюксел. Никаква собствена политика нямаме. И този идиот да вземе да спре с празните дрънканици!
friend
на 13.06.2016 в 21:37:38 #5Колкото до Южен поток, то той няма как да мине през България, защото нямаме пряка морска граница с Русия.
friend
на 13.06.2016 в 21:36:20 #4ББ си представя газовия хъб като кран, а той е на крана денонощно и го върти в посока на този, който му даде повече пари. Отдавна неграмотни българи казват, че ние сме вратата на Азия към Европа и че без нас нищо не може да мине. Т.е. ние сме центъра на света. Е да ама не. Така си мислят и турците и гърците и руснаците и украинците и т.н. Истината е че за да направиш газов хъб ще ти трябва и удобно местоположение, каквото ние нямаме, и огромни газохранилища, каквито ние нямаме и акъл, за което трябва да сме прочели и повече книги (не само тези за индианци).
русофоб
на 13.06.2016 в 19:46:50 #33 милиона м3 на ден по 365 дни са към 1 милиард м3 на година или 35%, а не 10% от годишното ни потребление. виртуалната търговия пък е съвсем отделна от физическата.
кайак
на 13.06.2016 в 18:45:06 #2Единствената добра новина е че е построенa без европари.
boris
на 13.06.2016 в 17:32:33 #1само до сега където все ни заобикаля.