Протестиращи организации, които са различни от тези, които настояват за оставката на земеделския министър, вече са започнали разговори с МЗХ. Дори диалогът бил много добър. Това стана ясно от пресконференция на Обединени земеделски производители.
Ако им хареса текста на споразумението, щели да го подпишат и те. Искат обаче под него да стои подписа на премиера или на Мария Габриел, за да има гаранция, че мерките в него ще се случат.
Венцислав Митков сподели, че мечтата им била да се обедини сектора. Обединението се случва, отчете той. Другите от сектора, които подписали договора с властта, представляват 10% от сектора. Предали са на политическа сила Закона за браншовите организации и чакат отговор дали ще го припознаят. Митков иска да види споразумението и ако ги удовлетворява, ще спрат протестите. Не се борим за някакви пари, а за реални промени, подчерта той. От организацията са присъствали на 2 срещи в МС.
Тодор Джиков, който представя картофопроизводителите обясни, че споразумението изключило голяма част от производителите. Картофопроизводителите няма да получат обвързано подпомагане, по думите му. Те искат пълна ревизия на Стратегическия план, но властта отказала. А законите за бранша, ако нямат подкрепа от партиите в мнозинството, те ще останат на хартия, по думите на Джиков. Те искат да знаят каква ще е позицията ни за зелената сделка и за вноса на земеделски храни от трети страни. Производителите са под ценови натиск.
Производителите, които не одобряват споразумението, недоумяват защо гъбите са изключени от украинската помощ. От МЗХ не искали индивидуално да преговарят с отделните организации. Гъбопроизводителите искат също да бъдат подпомагани. Те не могат да се включат в обвързаната подкрепа.
По-късно от МЗХ съобщиха, че е постигнато съгласие с браншовите организации. Имало е среща с председателя на Сдружение "Обединени земеделски производители" Венцислав Митков, председателя на Националната асоциация на картофопроизводителите Тодор Джиков, председателя на Националната асоциация на производителите и прерабователите на черупковите плодове Илиас Сарнук, председателя на Съюз на гъбопроизводителите в България Илияна Димитрова и представител от Съюза за развъждане на българските овце и кози Венцислав Евгениев.
На срещата бяха обсъдени исканията, формулирани в 12 точки, по които беше постигнато съгласие и ще бъде изготвено споразумение. Представителите на горните асоциациите заявиха, че спират протестите до подписване на документа.
Производителите на гъби, черупкови плодове и трапезни картофи ще бъдат включени за подпомагане по de minimis, по който се подпомогнат стопаните, за които анализите показват, че имат нужда в кризисни ситуации.