ДКЕВР смята, че законодателството може да се промени така, че да бъде намалена цената на електроенергията, изкупувана от фотоволтаичните електроцентрали, които са били вкарани в експлоатация до 1 юли тази година.
Това заяви председателят на енергийния регулатор Ангел Семерджиев по време на обществено обсъждане, провело се в централата на ДКЕВР, във връзка с доклад, предлагащ корекция в цените на електроенергията от възобновяеми енергийни източници.
Припомняме, поскъпването на електроенергията от 1 юли беше аргументирано в основната си част с това, че трябва да се плаща висока цена за изкупуване на енергията, произведена от фотоволтаични централи.
До средата на тази година един мегават час, произведен от възобновяеми енергийни източници се изкупуваше на цена около 30 пъти по-висока от тази, на която се изкупуваше електроенергията, произведена от АЕЦ Козлодуй, както и от други източници, работещи с конвенционални горива.
Според Ангел Семерджиев законово тези цени могат да бъдат регулирани чрез въвеждане на допълнителен данък на фотоволтаичните електроцентрали или с въвеждането на допълнителни такси.
Електроенергията, която произвеждат фотоволтаичните електроцентрали, пуснати в експлоатация до 31 юли, ще бъде административно и законово регулирана наново, въпреки сключените договори, в които са фиксирали по-високи цени.
ДКЕВР за първи път използва новите си правомощия за регулиране на цените за изкупуване на електроенергия повече от веднъж годишно, след като бе променен Законът за енергетиката.
Само един месец, след като Комисията драстично намали цената за изкупуване на електроенергията от ВЕИ с около 40%, тя в свой доклад предлага ново намаление на изкупната цена между 25% и 37%.
Тя се аргументира с това, че разходите, необходими за построяване на такива централи рязко са намалели, което от своя страна води до по-малък срок за откупуване на инвестицията.
Работната група, съставила доклада, се е позовала на доклад, изготвен от немска компания.
Представители на фотоволтаичния сектор остро възнегодуваха срещу използването на този доклад, защото той „е изготвен от фирма спецслужители, която до този момент не е изготвила и 3 инвестиционни проекта".
Председателят на Българската фотоволтаична асоциация Никола Газов изрази почудата си как само за 3 седмици, след като цените на електроенергията от фотоволтаици беше намалена с 40%, цените на компонентите са паднали толкова драстично, че да бъде извършено и предстоящото намаление.
Според Газов развитието на фотоволтаични електроцентрали оттук нататък ще бъде блокирано заради ниската изкупна цена на електроенергията, произвеждана от тях. Това ще доведе до ситуация, която страната няма да може да изпълни поетите ангажименти за производство на електроенергия от възобновяеми електрически източници.
От своя страна председателят на ДКЕВР заяви, че в момента България изпреварва плана за въвеждане на ВЕИ в енергийната система на страната и че няма опасност от санкции от страна на ЕС.
okokopko
на 26.07.2012 в 13:10:25 #27Абе ококорко - как ще конкурираш цени на естествен монопол.. Няколко ЕСО-та, няколко Електрически компании, няколко разпределителни дружества - а в къщи един електромер... _________________________ Ами пич, в нормалните държавни, преносната мрежа е държавна - ползват я всички дружества. И като ти е скъпо с един, звъниш по телефона и се закачаш на друг доставчик. Аз имах предвид друго - държава като изкупува тока, да го прави на конкурентен принцип - който го продаде за най-малко - от него да взима докато запълни квотата. Тогава и повече маймуни да са на клона, ще се натискат един друг с цените...
dk
на 26.07.2012 в 11:47:33 #26Оказва се, че много от тези производители, купуват ел. ток на цени за потребител и после го препродават на 10 пъти по висока цена на НЕК, -------------------------------------------------------------------------------------------------------- Марко, първото нещо - трябва да им ограничат тока който купуват на толкова, колкото да се поддържа системата и това количество да се определя според сезона не, ами поне според месеца, за да ползват от собственото си производство. Или пък да бъдат напълно отбичени - с акумулатори могат да си подсигурят автономноста. Отчитането да става минимум на две места, за да няма манипулация на измервателните прибори.
chistacha
на 26.07.2012 в 09:59:36 #25нас кжо ни топли това тои семерджиев каде беше като вдигнаха тока сега на раборен ли се пражи или преигража да не му истине мястото
Despair
на 26.07.2012 в 08:57:52 #24Щом този косматият, напада ВЕИ, което значи, че фирми от САЩ не са големите инвеститори в тях! Защо не подгони Косматия и тецовете на САЩ в Маришкият басейн, заради които плащаме ние, а не те, като производители, квотите за въглероден двуокис! Защо не подгони фотоелектрическите централи, които са абсолютно безперспективни в този си вид и САЩ си пробутват у нас излишно произведените и никому ненужни скъпи фото панели, като при това със закон са си извоювали безумно високи, не пазарни цени на уж произведеният от тях ток! Оказва се, че много от тези производители, купуват ел. ток на цени за потребител и после го препродават на 10 пъти по висока цена на НЕК, запазена им със закон, които няма нищо общо с пазарната икономика, а е един инструмент за източване парите от българската енергетика в чужбина, основно в САЩ!
patci
на 25.07.2012 в 22:58:12 #23тия от ДКЕВР само приказват и нищо не правят ,до сега каквото са казвали се обратно става.нямаше да има и увеличение на тока ама ей си на ,казаха че ще е под 10 % ама ей си на 14% бе крайното вдигане. сега като казват че ще го намалят ми се струва че ще го вдигнат още май.
dk
на 25.07.2012 в 22:36:44 #22Панел за топла вода да, но фотоволтаици все още не скъпи са ниско КПД, сравнително къс срок на годност, ако се самозахранваш ти трябват и акумулатори. За къща ползвана през лятото само е добре, но за целогодишна работа не става без резервен източник генератор или мрежата. Вижте цените и смятайте. Освен това не си мислете че няма поддръжка, за срока на годност трябва поне три пъти да смените акумулаторите. Комбинация Панел за отопление, фотоволтаик, генератор и котел ти осигуряват независимост, но струват скъпо и тези които имат място, нямат средства, а тези които имат средства обикновенно не им стига място. Става само за къща.
yourmommydick
на 25.07.2012 в 22:21:07 #21Инсталация със слънчеви панели за осигуряване на топла вода за 4-етажна кооперация струва 11 хиляди лева (панелите са от български производител, но достатъчно надеждни). Ако средният бг цървул, дори и да няма пари, теглеше кредит, за да си осигури собствена слънчева мощност, вместо да купи скъпи дрехи за абитуриентската на малките си дебилчета, сега празноглави спермоядки като Цветелина Бориславова и останалите фотоволтаични мафиоти в България щеше да им се стъжни живота.
izotzadze
на 25.07.2012 в 20:19:12 #20не четеш добре - свалят цените на зелената енергия, а не крайните потребителски цени. На еон и ивиен и пр. никой не им пипа цените
монополите си имат "наше момче", тиквеник
Miki
на 25.07.2012 в 20:00:25 #19Държавата ударно да започне да сваля цени!? Да вярваме ли?
izotzadze
на 25.07.2012 в 19:58:11 #18Държавата ударно започна сваляне цените на ток от ВЕИ ........ Държавата ударно защитава монополистите в бранша Шайката ГЕРБ - на шлепа и в Дунава
Anthony
на 25.07.2012 в 19:15:59 #17Само месец след поредната оценка цените трябвало да се намалят с още 25-30%? Значи за един месец цените на материалите паднаха с 30% ли? Колко сме загрижени точно след като тока се вдигна 13%? На това прасе едва ли някой още му вярва. Още 200 % трябва да намалее изкупната цена и на ВЕИ и на новите ТЕЦ-ве за да се спука ВЕИ балона. Уплашиха се от реакцията на хората и сега се чудят как да прикрият далаверите с тока.
steel
на 25.07.2012 в 18:11:24 #16зьболекарите да си гледат в устите, мама им, а не да се бутат в енергетиката. дееба и сините урурди
psp_11
на 25.07.2012 в 17:19:05 #15okokopko | 25.07.2012 14:36 Не разбирам - защо просто не се отвори пазара за енергия и да се купува най-евтината?! Има много производители - ами накарайте ги да се конкурират! Свободната конкуренция винаги е била фактор за иновации и развитие! Ама май изгодното за потребителите не е изгодно за тия, които решават цените??? ==== Абе ококорко - как ще конкурираш цени на естествен монопол.. Няколко ЕСО-та, няколко Електрически компании, няколко разпределителни дружества - а в къщи един електромер... Когато си направиш три инсталации на ток в къщи, тогава питай за конкуренция - това не ти е кабеларка да гледаш телевизия..
Distributed
на 25.07.2012 в 17:07:49 #14бтв. Покривните фотоволтаици вече са най-евтиния енергоизтоник. Достигнат е т.нар. socket parity, т.е. те произвеждат ток по-евтин от колкото потребителя си купува от мрежата. Ето я табличката да смятане на годините нужни за избиване на Фотоволтаика в зависимост от слънчевата радиация, цената на тока и инстлационната цена, ако се ползва неговия ток вместо да се купува ток от мрежата: http://bit.ly/LrRWPW
Distributed
на 25.07.2012 в 17:04:27 #13Тва треаше да стане още 2006та и с закон да се приеме преференциалните цени за тока в България ВИНАГИ да са по-малки от тези в Германия, а не ние - имащите 30% по-голям слънчев ресурс - да даваме 3 години 30% по-големи субсидии от Германските. И сега нямаше да ги имаме тези проблеми.
Harvester
на 25.07.2012 в 16:05:53 #12Фотоволтаиците са съоръженията на бъдещето и тепърва ще навлизат. За съжаление в БГ навлязоха по български. Дефакто по тях няма никаква поддръжка и не разбирам защо токът от тях е толкова по-скъп. Първоначалната инвестиция можеше да се компенсира с безлихвени кредити, например. ББ обаче, под прикритието на уж Евро изискванията, направи доста свои хора милионери за 1-2 години. Все пак токът не е перо в семейния бюджет, което може да предизвика сътресение. Трябва да се обърне повече внимание да друго... Според министърът цената на зърното ще се ЗАПАЗИ, което ще доведе до поскъпване на хляба, а оттам ще има поскъпване на млечните продукти, а оттам месото и колбасите. Мамка му, не мога да намеря логиката... Нашите прасета и телета хляб и сирене ли ядат?
Stefano
на 25.07.2012 в 15:50:09 #11Тия трябва с голяма тояга да ги погнем??? Нали оправдаха вдигнаето на цената на тока точно с ВЕИ! След като пада цената от ВЕИ да свалят и цената на тока! Инъче ще се питат вие ли ни бутнахме или паднахме сами...
иванчо
на 25.07.2012 в 15:44:18 #10БРАВО!
Още един път 
Lomski
на 25.07.2012 в 15:39:52 #9Инфраструктурата (пътища, енергиино снабдяване, вода, здравеопазване, гратски транспорт.... ) трябва отново да бъде национализирани. Оказа се, че приватизацията на държавната инфраструктура никъде нищо добро не донесе. ... дори Франция и Германия вече са на мнение, че този вид приватизации са пълно ограбване, разсипия, влошаване на качество при паралелно поскъпване ... и поради това прекалено рисковани. Спекуланти, бандити и банкстери не трябва да стоят на далече кога става дума за благото на обществото!
okokopko
на 25.07.2012 в 15:36:26 #8Не разбирам - защо просто не се отвори пазара за енергия и да се купува най-евтината?! Има много производители - ами накарайте ги да се конкурират! Свободната конкуренция винаги е била фактор за иновации и развитие! Ама май изгодното за потребителите не е изгодно за тия, които решават цените???