Започва нова проверка на Европейската агенция за авиационна сигурност в областта на гражданската авиация.

При предишната проверка Европейската комисия наложи на страната ни предпазна клауза и забрани на четири карго компании да извършват полети в европейско небе. Евроекспертите ще проверяват капацитета на българските въздухоплавателни власти и обучението на кадрите в българската авиация.

Те ще инспектират още режима за издаване на сертификати за българските авиокомпании, съобщава БНР.
При предишната проверка стана ясно, че компаниите "Еър София", "Брайт авиейшън сървисис", "Скорпиън Еър" и "Вега" не отговарят на европейските стандарти. Бяха открити несъответствия в областта на гражданското въздухоплаване.

Българската държава се ангажира да вземе мерки и да приведе гражданската ни авиация в съответствие с повишените изисквания за безопасност, валидни за всички страни - членки на ЕС.