Комисията за защита на потребителите /КЗП/ е установила нелоялна търговска практика при продажбата на предварително пакетирано филе от риба.
Търговецът ще бъде глобен за нарушението и със заповед ще му бъде забранено прилагането на тази практика.
Нарушението е свързано с начина на обявяване на цената на рибата.
Върху опаковката са обозначени препоръчителните цени за килограм и за съответната разфасовка, които са поставени от производителя.
От своя страна търговецът обаче е поставил продажната цена в близост до стоката (както изискват разпоредбите на Закона за защита на потребителите), но не е дал никаква индикация на клиентите, че трябва да потърсят именно нея, тъй като тя е тази, на която се предлага стоката в конкретния обект.
Логично е, при така обявените от производителя цени върху опаковката, потребителите да възприемат непосредствено именно тях и да не търсят други, ако изрично вниманието им не е насочено в тази посока.
При предварително пакетираните хранителни стоки търговците по задължение обявяват цената за единица мярка и за грамажа на разфасовката - по същия начин, както е направил производителят в този конкретен случай.
По тази причина се счита, че информацията за цената е представена по двусмислен начин и е неразбираема.
Разликата между препоръчителната цена (5.89 лв./кг.) и продажната цена (9.49 лв./кг.) е значителна.
Ниската препоръчителна цена, която потребителите си представят за продажна, влияе върху икономическото им поведение и ги подтиква да извършат покупка, която при други обстоятелства не биха.
В този случай търговецът е предоставил фактически точна информация, но не се е погрижил за това потребителят да може да се възползва ефективно от нея.
Проверката е извършена по сигнал на потребител, който е закупил две опаковки с обявена цена на производителя 5.89 лв. за килограм, като препоръчаните от него цени за двете разфасовки са съответно 2.56 лв. за 0, 435 кг. и 2.36 лв. за 0, 400 кг.
На касата обаче са маркирани други стойности - 4, 13 лв. и 3.80 лв.
Експертите от КЗП съветват потребителите винаги когато пазаруват да гледат не само цените върху опаковките на продуктите, но и дали не са обявени на щендерите други, различни от тях.
В такива ситуации да потърсят консултант, за да си изяснят коя от двете цени е валидната. Когато има разлика между обявената и маркираната на касата цена потребителите да отказват покупката.
Тъй като и в двата случая има нарушение на Закона за защита на потребителите е добре да уведомят контролния орган - Комисията за защита на потребителите.
ташко
на 22.02.2009 в 19:21:12 #1А може ли да има овче сирене от краве мляко ?! В България 2009 г. всичко може! Който не вярва ето: http://izlugan.com/?go=signals&p=profile&searchText=&signalId=285
![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/violent.gif?_=1446728989)