Готвят се структурни промени в Министерството на земеделието, при което активно ще се използва успешният опит на Румъния, съобщи в Русе министър Валери Цветанов.
Министър Цветанов присъства на среща с румънския си колега Дачиан Чиолош, съобщи Радио Шумен.
Министрите на земеделието на Румъния и България ще се виждат всеки месец, за да обсъждат най-важните проблеми в сектора.
За бъдещите им месечни срещи ще бъде поканен и колегата им от Гърция, за да може регионалната политика в областта на селското стопанство да бъде защитавана по-добре в Брюксел.
Предстои сериозен функционален анализ на дейността на земеделското министерство, съобразен с актуалната ситуация в сектора.
Незабавно и веднага бяха най-често повтаряните думи от министъра на земеделието и храните Валери Цветанов след срещата му с неговия румънски колега Дачиан Чиолош, съобщи БНР.
Румъния отново се оказа по-подготвена в политиката си към селскостопанските производители. Няма директни евросубсидии към млекопроизводителите, а се плаща за площите, които те използват.
Като пример двамата министри разясниха субсидирането на млекопроизводителите в северната ни съседка.
В момента румънските производители на мляко получават от държавния бюджет по 8 евроцента на литър и по 130 евро на крава, за повече от три глави добитък.
Според правилата на ЕК, директното субсидиране не е разрешено, но това е вратичка, чрез помощи от националния бюджет, която се толерира от Брюксел.
Оказва се, че в Румъния системата за национално субсидиране на млекопроизводителите функционира още от предприсъединителния период на двете страни към ЕС.
"Тази неделя от румънска страна ще бъде предоставена цялата информация - методика, нормативни разпоредби, по какъв начин се извършват плащанията на субсидиите на млекопроизводителите," обясни министър Цветанов.
"До петък, другата седмица, всички ще бъдат запознати, на ниво технически експерти, каква е ситуацията в Румъния и целия позитивен опит, който държавата е реализирала в тази насока," допълни още министърът на земеделието.
"До 10 дни, считано от тук нататък, българските експерти на техническо ниво, заминават за Румъния, за да могат да получат функционална форма как позитивния опит на Румъния може да бъде приложен в България," поясни Валери Цветанов.
"Ще продължа да настоявам пред министъра на финансите Пламен Орешарски за намаляване на ДДС върху храните и акциза за горивата на рибарите", обясни още Цветанов.
В Русе три от браншовете в селското стопанство на двете страни се обединиха в асоциация, която да защитава интересите си пред ЕС, а и пред своите министри.