От 12 фирми при проверка на хранителни продукти от животински произход, Комисията за защита на потребителите (КЗП) е открила нарушения при 7 като едната фирма е допуснала две нарушения.
Това съобщи председателят на КЗП Дамян Лазаров по време на съвместна пресконференция с изпълнителния директор на Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ) д-р Йордан Войнов.
Фирмите нарушителки са „Пилко" - Разград, „Галус Трейд" - Костинброд, „Поло Комерс" - Костинброд, „СВС 98" - София, ЕТ „Мария Цонкова" - Плевен, „Чикън Груп" - Бургас и „Нанюк Интернешънъл" ООД.
Всички констатирани нарушения са свързани с невярна или непълна информация на опаковката.
„Пилко" ООД продава продукт с информация на опаковката „пилешки бутчета замразени", което е невярно.
Съгласно предоставените данни от Агенцията по безопасност на храните и на база на резултатите от изследванията, продуктът трябва да се казва „заготовка от птиче месо - пилешки бутчета", а не само „пилешки бутчета, замразени".
При „Галус трейд" - Костинброд продуктът „пиле замразено за грил" на лицевата страна на опаковката е поставен надписът „пиле за грил". Вярната информация за този продукт е „маринована месна заготовка".
Нарушител е и „Поло комерс Костинброд". Информацията на опаковката „пилешко каре от бутче" е невярна. Съгласно предоставената информация от БАБХ и резултатите от проверката, заключението е, че този продукт е „заготовка от птиче месо - пилешко каре от бутче" и това трябва да бъде ясно и точно изписано на опаковката.
Йордан Войнов посочи, че няма проблем с продуктите на големите фирми, които са със затворен производствен цикъл. Проблемите са констатирани при по-малките фирми, които изкупуват месото от по-големите, разфасоват го и в този вид го пускат в търговската мрежа, обясни изпълнителният директор на БАБХ.
Контролните органи са констатирали, че информацията на етикета не съответства на продукта и тя трябва незабавно да бъде променена. Глобата за първо такова нарушение е 10 хил. лв. Засега обаче фирмите няма да бъдат санкционирани, уточни Дамян Лазаров и посочи, че до тях са изпратени предписания от контролния орган.
Кампанията за проверка на продуктите е започнала от средата на май, посочи Дамян Лазаров и допълни, че резултатите са част от координацията между КЗП и съвместната работа на БАБХ.
Констатирана е нелоялна търговска практика. Всеки един от производителите трябва да промени информацията на етикета, за да може потребителят да направи точен, верен и информиран избор.
КЗП забранява тези продукти да се предлагат с непълната информация.
"Доста ефективно е, когато две институции си партнират в интерес на потребителя", заяви от своя страна изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните Йордан Войнов.
Войнов каза, че се разчита много на потребителите. Всеки потребител може да прецени, когато едно пиле е пълно с вода, посочи той.
Дамян Лазаров и Йордан Войнов изтъкнаха, че проверките са били изненадващи, за да няма предварително изтичане на информация. Поради тази причина не е ясно точно колко продукта с некоректна информация на етикета са пуснати за продажба в търговската мрежа.
„Тези продукти са абсолютно безопасни и не са опасни за здравето", обясни Йордан Войнов и посочи, че единственото нарушение е неправилно формулираната информация на етикетите на продуктите.
Влагането на вода и соли в пилешкото месо в някои от тези продукти надвишава нормата - то е от 20 до 50%. Войнов посочи, че ако става въпрос за месна заготовка, се допуска влагане на повече вода в продукта. На етикетите обаче некоректно пише не месна заготовка, а пилешко бутче или пилешко месо например.
„За нас няма значение дали местото е българско или вносно", обясни Войнов и допълни, че е проверявано и вносно месо, но до момента не са констатирани нарушения.
„Фирмите трябва незабавно да поправят етикетите си", заяви от своя страна Дамян Лазаров.
Изпълнителният директор на БАБХ посочи, че инспекторите от агенцията ще се ориентират към проверки по морските курорти. „Имаме съмнения, че големи фирми предоставят продукти с изтичащ или изтекъл срок на годност на хотелските вериги, които ги включват в менюто на all inclusive", съобщи Войнов.
Той посочи, че по този начин фирмите избягват екарисажа, тъй като за унищожаването на продуктите трябва да се заплати определена сума.
Целта на проверките ще бъде именно тази - да се установи дали има подобна практика по черноморските ни курорти. „Проверките започват от 10 юни и ще продължат до края на сезона", обяви Войнов и допълни, че в тях ще бъдат включени не само инспектори от района, но и от цялата страна. „Целта е имиджът на страната ни като туристическа дестинация да не пропада", обяви още изпълнителният директор на БАБХ.
Хванаха 7 фирми с неверни етикети на пилешки продукти
Източник: БГНЕС
Hirotama
на 02.06.2011 в 06:52:00 #12Хванали Господ за шлифера Не било с "а", ами с "ъ". Голяма простотия. Изгърмяха някакви фирми дето продават 2-3 бройки на месец сигурно. Как пък нито една от големите фирми не сгафи... или монополО не бараме..
Justice for ALL
на 02.06.2011 в 03:55:36 #11Точно така. Проверки до скъсване. И като ги споменават, не само да казват имената на фирмите, ами и имената собствениците, за да се знае кои са и да не могат лесно да се отърват като пререгистрират фирмата.
Uzunov
на 01.06.2011 в 23:39:02 #10Дано да фалират тези тарикати
pinku
на 01.06.2011 в 22:31:01 #9Евала че започнаха да ги споменават! Това е много по-голяма санкция от тези мизерни 10 хилядарки.
thedreamer
на 01.06.2011 в 22:19:31 #8"Глобата за първо такова нарушение е 10 хил. лв. Засега обаче фирмите няма да бъдат санкционирани, уточни Дамян Лазаров и посочи, че до тях са изпратени предписания от контролния орган." - Да оставим това че санкцията от 10 хил. лева е смешно малка за тези производители, но откъде накъде няма да бъдаъ санкционирани? Защо тогава е целия този цирк по медиите?
БулaвaSSNX30
на 01.06.2011 в 21:53:03 #7Aз си рекох, че са пакетирали птеродактили с етикети за птиче месо, а то било поредната глупост, не било пилешко бутче ами кокоши крак. не врат а шия. големо нарушение хванали. и тия взимат пари за това?
Nivanov
на 01.06.2011 в 21:21:28 #6Bobi 'Заготовка от птиче месо- пилешки бутчета' означава, че бутчетата са обработени (набоцкани с вода) и това което ти наричаш запетайки е нещото което ще ти помага да правиш разликата между тях и необработените бутчета. При тях трябва да има съдържание за да знаеш какво точно има вътре, като колко % вода, сол .... докато като си купуваш бутчета трябва да знаеш, че това са си чисти бутчета. Предвид че има пилета които са 50% вода 50% пиле, ако пише пилешки бутчета е като да пише вода на етикета, колкото е вярно едното толкова и другото. Като цяло това не е новина 90% от замразените пилета са пълни с вода, иначе как ще има бутчета за по лев и нещо?
Bozo Kosmev
на 01.06.2011 в 19:59:43 #5Bobby_gBG Всъщност измиват на фирмите ръцете. Ако съдържанието отговаря на етикета трябва да ги глобят заради повишено съдържание на вода. И затова вместо да ги накарат да продават това, което са написали, ги карат да напишат това, което продават, като добавят думата "заготовка", която им дава право да слагат колкото си искат вода
Merilyin
на 01.06.2011 в 19:06:59 #4ЯДЕМ САМО ПУМИЯ....
JluBbPnyJl4o
на 01.06.2011 в 18:18:20 #3Дайте им по 6месеца лишаване от лиценз и по 200 хил. лева глоба и ще започнат да пишат правнилно и да пускат храна различна от рога, кости и копита.
Bobby_gBG
на 01.06.2011 в 18:09:13 #2пилешки бутчета замразени", което е невярно. Съгласно предоставените данни от Агенцията по безопасност на храните и на база на резултатите от изследванията, продуктът трябва да се казва „заготовка от птиче месо - пилешки бутчета ----------------- Извинявам се за невежеството си, ама къде всъщност е разликата между двете, и защо това е такъв голям проблем? Аз като видях неверни етикети очаквах нещо съществено, пък от това което чета ми се струва че се заяждат за запетайки... Все пак някой ако разбира да разясни...
Минувач
на 01.06.2011 в 17:24:22 #1Гладните бройлери-курортисти поглъщат всичко. Стига да не понамирисва повече...