Ефектът от милиардите инвестирани средства в земеделието от последните години се разминава с очакванията, заяви министърът за европейските фондове Томислав Дончев, съобщава БНР.
При откриването на международна конференция „Унитех" в Техническия университет в Габрово министърът, отговарящ за усвояването на европейските фондове, посочи, че е необходима промяна на подхода на насочване на инвестиции към земеделието.
Той каза, че без съмнение земеделието е един от обещаващите сектори в икономиката, но е нужна промяна. То й каза, че ще бъде направен анализ на отделните сектори на българската икономика и и резултатите от инвестициите, които могат да бъдат направени в тях.
dk
на 21.11.2010 в 20:52:15 #2Земеделието на България се занимава почти само с производство на зърно. Да, ама то не е чак толкова ефективно като доход, в същото време големите арендатори печелят достатъчно за да реализират фантазиите си. В същото време има необработваеми и зле поддъжани земи, служещи като развъдник на паразити и плевели, както и безработни селяни. Но пък са и възрастни. Това означава, че е пренебрегната възможноста за интензивно земеделие и ефективно животновъдство, даващи прилични доходи. За това и младите хора търсят препитание в града или в чужбина. Положението ще става все по тежко, защото вече 20 години никой не иска да схване - икономика заради самата икономика е лошо решение. Всъщност икономика е чужда дума, българската е "поминък" - това от което населението живее, това с което се препитава. Когато отнемаш препитанието на народа, ти убиваш поминъка му, икономиката. Решение - първи вариант - измиране на последните мохикани на село и оставане на арендаторите като фермери, те ще продължат със зърното, а другото ще внасяме. Понеже и в промишлеността вече сме неконкурентноспособни, и там хората намаляват - малки доходи, несигурност. Всеки що-годе способен ще бяга навън, малко семейни двойки, малко деца, състаряване на нацията. Циганизиране. Решение - втори вариант- Вместо повишаване възрастовата граница за пенсиониране, драстично намаляване, за да се освободят работни места за млади, здрави и енергични хора, които да остават в България и да раждат деца. А сравнително младите пенсионери без работа няма да стоят, ще идат на село. Максималната възраст за пенсиониране трябва да е 50 години, за да може човек да поработи пълноценно и да успее да се порадва на труда си в селото. Примерно минал съм петдесетте, идва млад човек с претенции за мястото ми, доказва, че може и мен ме шутират. Пенсията ми тръгва, но не ми стига - търся си работа. Ако си намеря в града, спира пенсията, отивам на село - там върви. Другата мярка - разрешаване на строителство в земеделските земи на временни постройки, за да може човекът да пази плода на труда си. При сравнително малки размери на нивите ще си струва само интезивното земеделие - примерно парници или овощарство. Ферма за животни - трябва да може да се наема общински терен. Представете си, отива човека сутринта на нивата, а там през ноща са вилнели и са я оскубали или са му обрали овошките, гроздето. На времето хората са си правили сламени колиби за целта. Но сега кой ще ти спи в колиба, а и могат жив да го изгорят в нея!
Минувач
на 19.11.2010 в 18:42:00 #1Не е прав! Всички арендатори си закупиха нови джипове.