Виновни за качеството на тютюна у нас са самите изкупни фирми. Зад тази позиция застана председателят на сдружението за производство на ориенталски тютюн в България Арбен Мименов.
Парламентарната комисия по земеделие и храни покани на днешното си заседание представители на браншовите организации от сектора, които да кажат дали одобряват или не подготвяните промени в Закона за тютюна и тютюневите изделия.
Мименов обърна внимание именно на качеството на тютюна, като упрекна самите фирми, които години наред са изкупували тютюн на различни цени и то без дори да гледат качеството му. "Така хората не са стимулирани да следят качеството на продукцията", изтъкна председателят на сдружението. Една от идеите на производителите на ориенталски тютюн у нас е да има въведена минимална цена на качеството.
Друга важна промяна, която желае секторът, е обявяване на точна дата за начало и край на изкупната кампания на тютюна у нас. Припомняме, и тази година през ноември - декември месец имаше напрежение сред тютюнопроизводителите заради късното започване на изкупната кампания.
Мименов призова също земеделското министерство да следи по-внимателно контрола върху качествата на семената, тъй като изкупните фирми в момента не са доволни от него.
Подготвяните промени подкрепи и председателят на Асоциацията на тютюнопроизводителите в България Цветан Филев. В тях той съзира край на хроничните проблеми на тютюнопроизводителите, които се появяват всяка година по време на изкупната кампания. Сред най-важните новости, заложени в закона, Филев изтъкна създаването на задължителен регистър на тютюнопроизводителите, както и Камара на тютюнопроизводителите. „Най-големият губещ от липсата на такъв регистър е самата държава", подчерта Филев.
Въпреки написаните отлични оценки от сектора министърът на земеделието Десислава Танева отсече, че министерството няма как да контролира изцяло отрасъла. „Този отрасъл трябва да бъде на напълно пазарни правила", заяви земеделският министър. Тя също вижда нужда от спешни промени в закона, за да може при започването на новата стопанска година за тези производители държавата да повлияе на нормалните търговски отношения.
"Тези промени обаче не централизират в лицето на държавата функции или права, които да са ефект от нормалните пазарни отношения. Държавата не може да има функции да определя пазарно поведение на която и да е страните на пазара", лаконично обясни министър Танева.
Изцяло нов Закон за тютюна пък поискаха от ДПС. „Частичното решаване на проблема ще доведе само до избягване на поредния протест и отлагането му за следващата кампания", предупреди депутатът от ДПС Ферихан Ахмедова и обяви готовност третите по сила в парламента да предложат вариант на такъв закон.
Ахмедова обърна внимание и на друг проблем, като представи данни от Агенция „Митници". "Контрабандата на цигари намалява, но се увеличава контрабандата на самата суровина тютюн. Тя сама по себе си не е акцизна стока", отбеляза ДПС депутатът и призова да се разреши проблема със суровината тютюн.
"Няма виждане за нов Закон за тютюна", категорично й отговори министърът на земеделието. Тя е убедена и че няма нужда от възстановяването на фонд „Тютюн" или създаването на нови структури, специално за тютюна. "Не може за всеки продукт да създаваме нова администрация", отсече Танева и се оплака, че в момента в МЗХ има „незнайно колко дирекции", които сами по себе си имат председател, заместници, експерти и какво ли още не.