При всички случаи ще има средства, които ще се дадат преди началото на стопанската година, обеща министърът на земеделието Димитър Греков след среща между него и премиера Пламен Орешарски с представители на Националната асоциация на зърнопроизводителите у нас.

„Всеки лев би бил от значение", посочи Греков, като подчерта, че такова е желанието и на премиера Пламен Орешарски. Без да са обсъждани проценти на авансовото плащане на средствата от европейската субсидия, възможности за такова преди Нова година ще трябва да бъдат намерени, като това зависи в много голяма степен и от актуализацията на бюджета, добави министърът. Останалата част пък ще бъде изплатена до края на февруари 2014 година, обеща той.

„Сложихме началото на едни правила на играта, каквито е крайно време да има, за да могат всички хора, произвеждащи селскостопанска продукция у нас да бъдат спокойни. Достигнахме до конструктивен тон, който в скоро ще бъде финализиран с добри резултати", обобщи Греков. Двете страни са си обещали нова среща в началото на септември.

Министърът обясни, че земеделците се нуждаят от средства в началото на стопанската година през септември. Срокът за връщането на средствата от Европейския съюз е 45 дни, затова трябва да се направи бърза проверка на всички заявени площи, тъй като в противен случай връщането преминава в следващата финансова година, което значително усложнява ситуацията.

Министерството на земеделието и храните ще се опита да договори нотификация от Европейския съюз относно акциза на горивата и през следващата година около 70 млн. да бъдат изплатени на всички земеделски производители. „Не става дума само за зърнопроизводителите, а за всички земеделски производители", подчерта Греков.

Председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Ангел Вукодинов пък обясни, че дори тези 70 млн. са крайно недостатъчни, тъй като реалните разходи за плащане на този акциз са около 160 млн. По думите му освен в България, в целия Европейския съюз земеделските производители плащат облекчена цена на горивото за земеделски нужди.

По време на срещата не са обсъждани цените на зърното, които се движат надолу. Министър Греков обясни, че цената пада с около 25 - 30% в целия свят, а родните производители са абсолютно наясно с това и знаят, че държавата няма как да регулира пазара.