"Чашата преля и хората започнаха да сравняват цените на храните. Трябват регулации, законови промени и КНСБ ще инициира законови промени. В магазините работят много хора и те не са виновни какви са цените на храните, но трябва да се провери какви са условията на труд и заплатите им". Това заяви пред БНТ главният икономист на КНСБ Любослав Костов.
Той заяви, че най-важното нещо е, че темата за бойкот на магазините за цените на хранителните продукти отново се повдига. Сиренето, яйцата и още 10 стоки, които присъстват на трапезата ни, са по-скъпи спрямо други европейски държави, сравни Костов.
КНСБ настоя Комисията за защита на конкуренцията да види и да провери дали има картел във формирането на цените на храните. Синдикатите искат да видят как се образува цената на основните хранителни стоки.
Според Любослав Костов няма логика от таван на надценките на храните. По-скоро трябвало да се изсветли от началото до края цялата верига на ценообразуване на храните. КЗК трябва да започне да работи и това е правилният и пазарният начин, според главния икономист на КНСБ.
Бившият председател на Комисия за защита на потребителите и бивш заместник-министър на икономиката Димитър Маргаритов добави, че темата с бойкота на магазините е тест за обществото дали е настроено да реагира на различните икономически процеси. В навечерието на 14 февруари, който ден се празнува от всички, много хора ще искат да си напазаруват. Самият бойкот е възприет от западните държави и не е ли по-добра идея една седмица да не се купуват млечните продукти, за да видят търговците, ако им се застои стоката по складовете, коментира Маргаритов. Големият проблем, по думите му е в петте пъти разлика в доходите.
Според него политиците правят политически игри на сцената на политическия театър със Закон за таван на надценките.