Мъж загина при нерегламентирано нахлуване в трафопост на ЧЕЗ, съобщават от компанията. Съоръжението се намира в столичния кв. „Младост", а злополучният инцидент е станал вчера.

При извършена проверка е установено, че мъжът е предизвикал късо съединение в трафопоста. В резултат на това се разразил пожар. Около 2000 клиенти на компанията останали без електрозахранване за около час, информират още от ЧЕЗ.

Припомняме, миналата седмица мъж загина, докато правил опит да открадне проводници под напрежение от елстълб на ЧЕЗ в самоковско село.

При вчерашния случай екип на ЧЕЗ е установил, че са откраднати метални ограждения и решетки. Открит е и личен багаж на жертвата. Това навежда служителите на компанията на мисълта, че това не е първото проникване на мъжа в трафопоста. Извършен е оглед, при който е установено, че всички брави и врати на съоръжението са в изправност, а влизането е осъществено чрез разрушение на тухлената стена и отваряне на вратата отвътре.

Васил Василев, ръководител направление „Експлоатация и поддържане" в ЧЕЗ Разпределение България, коментира, че имат ангажимент веднъж на всеки 6 месеца да проверяват всички 17 000 трафопоста на обслужваната от компанията територия. Той увери, че стриктно спазват ангажимента си. Съоръжението е било в изрядно състояние.

Василев апелира хората да проявяват будно гражданско съзнание и да подават сигнали при забелязани нередности и проникване в трафопостове на ЧЕЗ.

Той е категоричен, че са необходими и по-строги наказателни мерки. Васил Василев също припомня за инцидента в района на самоковското село Гуцал.

От компанията коментират, че проблемът с посегателствата на съоръжения от електроразпределителната мрежа е проблем не само на ЧЕЗ. Те са категорични, че това е проблем с обществена значимост, тъй като кражбите и вандализмът над енергийни съоръжения ощетяват крайните потребители. Те причиняват прекъсвания на захранването, чести аварии и повреждане на електроуреди, а все по-често застрашават човешкия живот и нормалното функциониране на държавата, подчертават още от ЧЕЗ.

От компанията изтъкват, че въпреки безспорните материални и нематериални щети, които нанасят, подобни престъпления често остават ненаказани. Те призовават за по-строги наказателни мерки, тъй като през последните години почти нямало ефективни присъди за кражба и увреждане на енергийни съоръжения.

От ЧЕЗ настояват посегателствата над инфраструктурни обекти да бъдат третирани като престъпления срещу националната сигурност. Според тях тази необходимост е породена от заплахата за невинни хора, а не само за извършителите на престъпленията.