Електронен каталог на спрените от продажба опасни „стоки за шега”, от които удря „наднормен” ток, разпространи Комисията за защита на потребителите (КЗП). Поводът е Денят на шегата – 1 април, съобщават от комисията.

Експертите обясняват, че при задействането си тези продукти освобождават електрически импулси над допустимите по стандарт норми. Това можело да предизвика силен уплах и дори да навреди на здравето. Според специалистите това важи в още по-голяма степен по отношение на децата, които най-много се впечатлявали от тях.

 „Черпенето” с дъвка от пакетче или с шоколадово десертче може да се превърне от майтап в лош инцидент, предупреждават от КЗП.

Не бил за подценяване и фактът, че понякога тези стоки се продавали без информация на български език и предупреждения за опасностите.

Т.нар. „запалки с необичаен външен вид” също са намерили място с каталога с опасните „шеговити” стоки. При тях изненадата идвала от изскачащ от най-необичайни места пламък. Например ако се натисне задната гума на мотор-запалка, се задействал механизмът за запалване и от „мястото на шофьора” изниквал пламък. Експертите от КЗП предупреждават, че „ефектът” от това можел да причини изгаряне или пожар.

С инициативата си за електронния каталог КЗП цели да се обърне внимание на продуктите, които крият рискове за здравето и живота на хората, както и на най-често срещаните опасности. Така гражданите щели да придобият повече знания как да се предпазят от придобиване на опасни стоки и възможните инциденти, произтичащи от тях.

От комисията уверяват, че водещ приоритет за тях е превенцията на пазара от опасни продукти. Миналата година е било предотвратено разпространението на пазара на близо 200 вида рискови стоки и услуги. На облеклата за деца с връзки и дребни апликации, запалките с необичаен външен вид и изделията, наподобяващи храни, са заели най-голям дял от тях.  

На официалната интернет страница на КЗП - www.kzp.bg, може да бъде намерено подробно описани и снимков материал за доказано опасните и забранени за продажба стоки в ЕС.