Казусът с „Южен поток" и взаимоотношенията между България и Русия в енергийния проект не би трябвало да се отразят на стокообмена между двете страни. В това е убеден министърът на икономиката Божидар Лукарски, който миналата седмица е разговарял по темата и с руския посланик у нас Юрий Исаков.

Проблематиката на „Южен поток" е била съществена част от разговора им, като повод за него са и данните, че през последните 3-4 години се отчита около 15 % спад в стокообмена между страната ни и Русия. Виновник за този спад са и санкциите на ЕС към Русия заради Украйна.

Икономическият ни министър обаче е оптимист по въпроса и дори мисли, че тази година ще бъде силна за българо-руските търговски взаимоотношения.

В началото на третия месец на кабинета „Борисов 2" министърът на икономиката Божидар Лукарски реши да представи на пресконференция политическия си екип и да очертае приоритетите на министерството.

За международната търговия и търговските представителства на страната ни ще отговаря зам.-министър Любен Петров, а насърчаването на инвестиции е поверено в ръцете на другия зам.-министър - Даниела Везиева.

Министър Лукарски си е написал и топ 5 на приоритетите и задачите, които трябва да изпълни в посока развитие на икономиката ни. На първо място в класацията е подобряването на бизнес средата у нас, като за това ще помогне въвеждането на електронно участие в обществени поръчки. В този приоритет е включено и оптимизирането на администрацията на ведомството, като задачата им е до март 2016 г. по-голямата част от услугите на Министерство на икономиката да станат електронни. „Ще се опитаме да постигнем тази цел още до края на 2015 г.", обеща министърът на икономиката.

Друга цел на икономическото министерство е и облекчаването на условията при започване на бизнес, което ще се изразява най-вече в съкращаване на сроковете за различни процедури.

От думите на министър Лукарски стана ясно още, че кабинетът „Борисов 2" ще дава втори шанс на фалирали предприемачи, като им отпусне три години за погасяване на задълженията.

Приоритет номер 2 в списъка на Лукарски е насърчаването на малкия и среден бизнес у нас, като ще бъде оказвана и административна подкрепа за излизане на родни фирми на външните пазари.

На трето място министърът на икономиката е записал максималното и прозрачно усвояване на европейските средства. Божидар Лукарски обясни, че Оперативна програма  „Иновации и конкурентоспособност" за новия програмен период вече е изпратена за одобрение в Европейската комисия, а по нея за развитие на бизнеса у нас ще бъдат отпуснати близо 1,4 млрд. евро.

Насърчаването на инвестициите в сектори с висока добавена стойност е четвъртата задача на икономическото министерство. В този приоритет специално място намират иновативните фирми, както и дългоочакваният „София Тех Парк".

Под номер 5 министър Лукарски посочи работата в посока създаване на адекватна връзка между образованието, бизнеса и пазара на труда.

Зам.-министър Петров пък разказа каква ще бъде политиката на министерството по отношение на търговските ни представители в други страни. В момента България разполага с 61 такива представители, които привличат инвестиции към нашата страна. Икономическото министерство ще работи сериозно в тази посока, тъй като проучвания показват, че 85 % от чуждестранните инвестиции в страната ни идват от дестинации, където имаме такива търговски представители. Такъв е и процентът по отношение на износа от нашата страна към други страни.

Интересен е фактът, че 94 % от привлечените туристи в България също са от дестинации, където имаме търговски представители. Зам.-министърът на икономиката обясни, че бюджетът на ресорното ведомство няма да позволи изпращането на още търговски представители тази година на нови дестинации, но министерството ще работи в посока оптимизиране на работата на тези представители, за да може догодина да бъдат открити търговски представителства на България на нови места по света.