Случаи на продукти с близо и дори над 100% надценка между изкупната цена от производител и продажната в магазина не са изключение, а напротив - масов проблем. Това заяви пред Нова телевизия служебният министър на икономиката и индустрията Никола Стоянов.
"Масово попадаме на случаи от 90-95 и нагоре процента надценка. Коментираме хранителните стоки, защото те са акцентът на правителството", заяви той.
"Примерите са много, при млечните продукти има много. Не е проблемът в един конкретен пример, проблемът е, че е много масово. Лошото в цялата система е, че ако купувате от мен, вие сте търговец, та купувате нещо за 100 лева, но започвате да издавате обратни фактури за 20 и няколко лева - защото отиват проценти за маркетинг, за логистика и т.н. Та всъщност не ми плащате 100 лева, а 77-78 лева. Това пак е проблем, защото търговците казват - ето, купил съм го за 100 лева, а го продавам за 130 - 30% надценка. Но в същото време той го е купил за 77 лева", даде и пример как се прикриват реалните повишения от страна на търговците Стоянов.
За да бъде ефективна борбата срещу тези практики от съществено значение е създаването на адекватна законова база, постоянно да се актуализират регистрите чрез Наредбата за проследяемост.
"Тогава ще имаме информация за всички цени по веригата. И тогава ще предложим - когато най-накрая търговецът слага 20-25% надценка, това да става без някакви задължения за него, а ако иска по-висока надценка - няма проблем, но тогава трябва да информира Комисията за защита на потребителите", представи концепцията на държавата министърът на икономиката.
Не е изключено да става въпрос и за картел, като натоварените с проверките министри и агенции още тази седмица ще предоставят събраните данни на Комисията за защита на конкуренцията, която да прецени дали има основания в тези съмнения.
"Правителството по никакъв начин не е във война с веригите, не ги сочим с пръст. Установили сме, че има проблем във веригата на доставки, цените се качват необосновано, никой не може да обясни защо толкова се качват, а всеки сочи другия с пръст. Ние искаме да изсветлим тази верига, да стане ясно кой колко печели. А всеки може да печели колкото си иска", подчерта още Никола Стоянов.
Министърът даде примери и с цени от чужбина - например олиото в Румъния започвало от цени от 2.50, млечните продукти у нас са сред най-скъпите в Европа, а яйцата единствено в Австрия стрували повече. Има и интересни примери за българско сирене, което се продава в страни като Белгия на по-ниска цена, отколкото в България, въпреки разходите за логистика, които често се изтъкват като фактор от търговците.
shtimpo
на 07.03.2023 в 13:03:57 #3Признайте си, че си нямате идея как да се справите с ценовия хаос! Нито пък със силно заниженото качество на всичко, което се продава в БГ.
Borneo
на 07.03.2023 в 12:11:20 #2Направо да се линчуват търговците.Най-добре в редичка всички и пред фермите на опашка. Кой половин, кой по килограм, кой с 1 яйце ит.н.Капиталисти изедници.А цените на енергоносителите, покачването на МРЗ, покачването броя на бюджетните хрантутници и техните заплати и още много тази посока.Прикриването на информация по сделки на държавни дружества като търговска тайна също.Няма лошо всичко да е на светло, НО не е ли редно тези, които харчат бюджетни пари да са на прицел? Всеки да може да види онлайн при кой, колко и за какво е дадено?
no-noi
на 07.03.2023 в 11:12:10 #1То не са само храните бреи тия от луната ли падат