На Балканите, регион с население от над 55 милиона души, цари пълен безпорядък, а най-объркано е положението в България, където кметът на София Бойко Борисов наследява това, което той самият нарича "пълен колапс на страната", след като смачка управляващите социалисти на парламентарните избори през уикенда.
Това сочи анализ на Амброуз Еванс Причард, публикуван в британския Telegraph.
Бившият карате треньор, който според Причард се е научил на политика, като бодигард на комунистическия бос Тодор Живков и на премиера Симеон Сакскобургготски ("бившето дете-цар"), е обещал да изтреби местната мафия и да се спре растежа на бюджетния дефицит.
"Макро икономическата ситуацията в България е ужасна", според Ларс Кристенсен, директор на отдел развиващи се пазари в Danske Bank, пише още Telegraph.
"Чуждестранните инвестиции падат рязко. А спадът на икономиката се ускори през май и юни. И макар смяната на правителството да носи някакво подобрение, не бих изключил свиване на БВП от 15% до 20% от неговия миналогодишен пик", смята Кристенсен.
Той е загрижен, че негативите от този спад ще ударят други страни, тъй като основните кредитори на българската икономика са Гърция, Унгария и Италия.
Ханс Ридекер от BNP Paribas счита, че "безработицата в България може да достигне 20% или повече. Това ще доведе до социална нестабилност."
Според Причард рисковете варират според страната. В Румъния цари фискален хаос, но страната има повече място за маневриране с оглед на плаващия курс на валутата и това, че тя вече си осигури кредитна линия от $26 милиарда от МВФ.
Самир Пател от Research2 смята, че Сърбия, Хърватска, Македония, Албания, Черна Гора и Босна ще се нуждаят от „постоянен приток от външен капитал, за да поддържат икономиките си.
„Ако Балтийските страни са кошмар за Швеция, Балканите могат да станат такъв за Гърция, Италия и Австрия. В Южна Европа има риск от тежка икономическа криза", счита той.
Коминтерн
на 08.07.2009 в 07:55:10 #7КУР за Булава и вайтнос! Долу БКП!
The Phenom
на 08.07.2009 в 03:48:03 #6"Булава", "Ноно", долни боклуци на комунизма, айде падайте в тоалетната чиния!
yashinaki
на 07.07.2009 в 18:21:51 #5БулаваSSNX30 , Ти си ебати болния мозък!
doku
на 07.07.2009 в 18:08:09 #4Да си съкратим държавата и да оставим само едно министерство на Бойко Борисов. С него той ще оправи и размирните Балкани.
Bender
на 07.07.2009 в 17:27:30 #3"Макро икономическата ситуацията в България е ужасна", според Ларс Кристенсен, директор на отдел развиващи се пазари в Danske Bank, пише още Telegraph. ------------------------------------------------------------------------------------------------------- Данске издадоха облигации в лева..... и ако левчето не се обезцени в следващите 9 месеца, ще пият една хубава студена водица.
nono
на 07.07.2009 в 13:36:29 #2Бъдещият финансов министър Румен Петков бил пречка за намаляване на контрабандата 7 Юли 2009 Името на Румен Петков постоянно излизаше, когато задавах въпроса защо системите на митниците и данъчните служби не са свързани, заради което се губят около 800 милиона лева годишно. Това заяви пред БНТ финансистът Симеон Дянков, който вече бе посочен от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов за бъдещ финансов министър. По думите му свързването на двете системи би осигурило бързо намаляване на контрабандата. "Обясниха ми кой е Румен Петков и ме навява на мисълта, че това не е направено от гледна точка за доброто на България, а е направено от гледна точка на шепа българи", добави той. По негови изчисления през 2007 г. заради по-големия стокооборот фискът е загубил около 1.2 милиарда лева по тази схема. "На мен така са ми го обяснили. В определени дни се вдигат бариерите и месо, зеленчуци, алкохол, цигари, просто минават безмитно. Това не е само проблем за бюджета. Помислете кои са секторите, които се удрят – селското стопанство", коментира Дянков. Икономистът заяви, че кризата ще остане в България през следващата поне една година. Дянков заяви, че в момента в бюджета има дефицит. Като възможни бъдещи мерки той заяви, че намаляване на заплати не бива да има, но може би ще се стигне до тяхното замразяване. "Конкретните мерки ще бъдат взети след като се види реалното състояние. Може много бързо да се съкрати Министерството на извънредните ситуации, както и част от бюрокрацията на Министерството на отбраната, но и във ведомствата, които работят с европейските фондове като МОСВ, на регионалното развитие, които трябва да се реорганизират, за да се спестят не само пари, но и да се работи по-ефективно", коментира Дянков. Според него кризата ще създаде и големи възможности пред България да се постави основа на бъдещ икономически растеж. По въпроса за настоящия шеф на БНБ Иван Исков, той единствено заяви, че става дума за незаконен избор. Дянков избегна да уточни дали това означава, че Искров ще бъде сменен. "Основният въпрос, върху който трябва да се фокусират усилията, е да не се допуска увеличаване на безработицата, защото след това е трудно възстановяването. За целта е необходимо да се намали осигурителната тежест и то в рамките на месец, месец и половина", каза още той. Дянков обяви, че бъдещото правителство трябва да покани експерти от МВФ и да се направи съвместен анализ на ситуацията. "Правителството е изяло от началото на годината на 9 млрд. лева от излишъка и това ще затрудни съставянето на Бюджет 2010, който ще е най-трудният бюджет", заяви той.
Зрител
на 07.07.2009 в 13:22:29 #1"Той е загрижен, че негативите от този спад ще ударят други страни, тъй като основните кредитори на българската икономика са Гърция, Унгария и Италия" Първо не страни, а банки. Второ, който давал кредити на мафиоти с цел препиране и/или лична облага, какво да го мислиш? Другите - тези които са кредитирали развитие на производство, едва ли ще са по-засегнати (ако изобщо) от всички като тях по света. Ще се поразсрочат плащанията, но те си взимат лихвите. Нали това им е бизнесът