Ядем най-лошия хляб в Европа. Това призна в ефира на bTV земеделският министър Мирослав Найденов, който обеща, че това ще се промени със старта на Агенцията по безопасност и контрол на храните. Той беше категоричен, че у нас има достатъчно зърно, за да не се стигне до криза.

Мирослав Найденов заяви, че хлябът, който се консумира на българската трапеза, се прави от фуражна пшеница, към която са прибавяни подобрители. По повод изявленията на представители на РИОКОЗ, че насъщният е в нормите, министърът посочи, че когато производителите сами предоставят свой продукт за изследване, това компрометира резултата.

Найденов посочи, че от четвъртък започва работата си Агенцията по безопасност и контрол на храните и тогава вече ще бъде „ресорен министър на хляба". По думите му ще бъдат създадени стандарти за изготвянето на хляб с високо качество, като те ще бъдат базирани на трите стари - черен, бял и „Добруджа". Освен това насъщният ще се проверява директно от магазинната мрежа.

Мирослав Найденов отрече обвиненията, че е спомогнал за изнасянето на по-голямата част от зърното зад граница. „Аз нищо не изнасям", заяви той, но и посочи, че е държавна тайна какви са наличностите в Държавния резерв.

Земеделският министър заяви, че е по-важен зърненият баланс - в страната има 1,5 млрд. тона зърно, а до следващата реколта ще са нужни 800-900 млн. т., което означава, че не е проблем да се осъществява износ. Найденов подчерта, че търговското ни салдо за 2010г. е положително заради пшеницата.

По отношение на цената на хлебната пшеница, министърът посочи, че страната ни произвежда под 1% от зърното в света и поради това не може да е фактор на световните борси. Мирослав Найденов за пореден път припомни, че е забранено браншовите организации да коментират публично цената на даден продукт, като намекна, че това е явен картел, а вече има осъдени за картелни споразумения.

Земеделският министър съобщи, че е в ход акция срещу производители, които предлагат „пилешко и още нещо". Той посочи, че става въпрос за месо, преминало през процеса на тумблиране - инжектиране на разтвори, които са близки до телесните сокове. Това се прави за вдигане на грамажа и по същество не е опасно, но все пак нарушава правата на потребителите.

Найденов изрази задоволство от факта, че браншовата организация на производителите на пилешко месо е инициирало проверката. По думите му страната ни затвърждава позициите си на световния пазар, като особено активен е експортът на пилешко към арабските страни, а има възможност и за навлизане в Япония.

Мирослав Найденов заяви, че след кризата с диоксина, свинското е поевтиняло, поради което Европейският съюз се е намесил. Това, според него, е доказателство, че държавата трябва да въздейства на пазара при ниски, а не при високи цени.

По отношение на сложната ситуация по границата с Гърция, министърът заяви, че тази година правителството е по-подготвено. Найденов посочи, че е водил разговори с главния секретар на земеделското ведомство в Атина и с външния ни министър Николай Младенов.

Страната ще изпрати спешна нота до ЕС и Гърция, като целта е при продължаване на блокадата Европейската комисия да започне наказателна процедура срещу южната ни съседка заради нарушаване на правилото за свободно придвижване.