Кризата с африканската чума е овладяна, но въпросът не е решен. Това заяви пред БНТ новият директор на БАБХ проф. Паскал Желязков.
Той уточни, че през първия месец юли, когато е бил пикът на заразата, е имало 8 индустриални ферми, през следващия месец те са били 2, а през септември само 1.
Желязков отбеляза, че при дивите животни общо са 65 случая.
Той подчерта, че случаите на африканска чума са намалели драстично след набелязаните мерки. Включиха се и повече хора от науката в борбата с африканската чума.
Шефът на БАБХ допълни, че мерките на ЕС са едни и същи за всички страни членки.
По отношение на промените в БАБХ, той подчерта, че засега няма да има драстични промени, възможни са вътрешни реорганизации.
По думите му се наблюдава разделение между работещите ветеринари на терен и държавната администрация, като ще работи за по-активното им включване. Ще има ревизия, за да се установи къде има недостатък на ветеринарни специалисти.
Припомняме, че на 2 септември стана ясно, че са открити две огнища на чума по свинете в община Смядово.
Ден преди това пък, 1 септември започна изплащането на еднократна помощ от 300 лева на стопанство в 21 области на страната.
На 28 август, министърът на земеделието Десислава Танева заяви, че огнищата на африканска чума намаляват. Тогава стана ясно, че МС отпуска 28 милиона лева за мерките в борба с чумата по свинете.
На 6 август стана ясно, че ЕС ни дава 13,9 млн. лв. за борба със заразата. Новината дойде от срещата на министър Десислава Танева с еврокомисаря по здравеопазването и безопасността на храните Витянис Андрюкайтис.
След това зам.-министърът на земеделието Янко Иванов заяви, че може да се наложи да поискаме още пари от ЕС за справяне с чумата.