България е страната в ЕС с най-нисък Брутен вътрешен продукт (БВП) на глава от населението. Това показват данните на Националния статистически институт (НСИ). Данните на НСИ показват покупателната способност и БВП на всичките 27 страни-членки на Европейския съюз.

Лидери за изминалата 2021 година са Люксембург и Ирландия. Те отбелязват най-високо ниво на БВП на човек от населението в ЕС, съответно 177 и 121% над средното за ЕС равнище. На другия полюс е България. Тя е държавата с най-нисък БВП на човек от населението с 45% под средното за ЕС равнище.

Разпределението на БВП на човек от населението в държавите - членки на ЕС, варира значително. Люксембург бележи най-висок БВП на човек от населението сред 27-те държави на ЕС, включени в това сравнение, със 177% над средното за ЕС равнище. Това до известна степен се обяснява с факта, че голям брой погранични работници са включени в общия брой на работната сила на страната и допринасят за увеличението на нейния БВП, а същевременно не се считат за част от местното население, което се използва при изчисляването на БВП на глава от населението.

Ирландия е на второ място по този показател сред държавите на ЕС със 121% над средното за ЕС, следвана от Дания, Нидерландия, Швеция, Белгия и Австрия, всяка с БВП на човек от населението с повече от 20% над средното за ЕС равнище. Високото ниво на БВП на глава от населението в Ирландия може отчасти да се обясни с наличието на големи мултинационални компании, притежаващи интелектуална собственост.

Снимка 567961

Източник: НСИ

Други страни с показатели над средния за ЕС са Германия, Франция и Финландия. . Малта, Италия и Чехия са с по-малко от 10% под тази средна стойност. След тях се нареждат Словения, Кипър, Литва, Естония и Испания с между 10 и 20% по-ниски от средното. БВП на човек от населението на Полша, Унгария, Португалия, Румъния и Латвия е с 30% по-нисък от средното за ЕС равнище, докато Хърватия, Словакия и Гърция са с над 40% по-ниски. България отчита БВП на човек от населението с 45% под средното за ЕС равнище.

Данните за анализа са събрани чрез различни методи като ценови проучвания на годишна база, обхващащи фактическото индивидуално потребление, колективното потребление и брутното образуване на основен капитал.

Основната цел на ППС е да преобразуват агрегатите на националните сметки като БВП на различни страни в сравними агрегати по обем. Прилагането на номинални обменни курсове в този процес би надценило БВП на страните с високи нива на цените спрямо страните с ниски нива на цените. Използването на ППС гарантира, че БВП на всички страни се оценява на еднакво ценово ниво и по този начин отразява само разликите в реалния обем на икономиката.

 4.7% ръст на БВП за четвъртото тримесечие на 2021 спрямо 2020 г.

4.7% ръст на БВП за четвъртото тримесечие на 2021 спрямо 2020 г.

Повишение с 1.0% спрямо третото тримесечие на 2021 година