Министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев пламенно защити изграждането на „Южен поток" през България, като в същото време увери, че Националната електрическа компания (НЕК) подобрява финансовото си състояние и не е изложена пред фалит.

По думите на Стойнев Европейската комисия (ЕК) и Европейският парламент (ЕП) не трябва да спират проекта „Южен поток", защото той е стратегически важен както за България, така и за всички страни, през които е предвидено преминаване на трасето му. От национален интерес е в България да влязат инвестиции и да се създадат хиляди работни места, допълни още той.

В същото време според министърът "Южен поток" би осигурил сигурност на газовите доставки за българските граждани и индустрия.
„Вие не искате ли това като българи?", обърна се Стойнев към журналистите.

Той посочи, че „Южен поток" пада жертва на политическите противопоставяния в Европа. Според него ако Европейската народна партия (ЕНП) продължи да бъде най-голямата политическа сила в ЕП, газопроводът най-вероятно няма да бъде изграден.

По отношение на демонтираните тръби, заварени по проекта през ноември в Монтанско, Стойнев заяви, че те са прибрани, за да се складират, защото правителството има намерение проектът за газопровод да започне да се изгражда у нас още тази година.

Стойнев бе категоричен, че България ще изпълни решенията на ЕС, ако се стигне до по-тежки санкции срещу Русия, но допълни, че трябва да бъде предвиден ясен механизъм за компенсиране на потенциалните финансови загуби за страната ни.

Припомняме, по-рано днес стана ясно, че Европейският парламент призова "Южен поток" да не бъде изграждан, както и да бъдат потърсени други източници на газови доставки за ЕС. Евродепутатите се произнесоха по този въпрос с гласуването на резолюция на последното пленарно заседание за своя мандат.

Разолюцията не бе подкрепена от групата на социалистите и демократите, които бяха сред вносителите, но впоследствие се оттеглиха. Документът бе гласуван с 437 гласа "за", 49 - "против", и 85 - "въздържали се".

Той призовава за въвеждане на санкции срещу руски енергийни доставчици, както и за преразглеждане на всички споразумения с Русия с оглед на евентуално преустановяване на тяхното действие. Евродепутатите призоваха за налагане на подобни санкции заради събитията в Източна Украйна.

Във връзка със състоянието на НЕК Драгомир Стойнев коментира поведението на депутати от ГЕРБ, които по-рано тази седмица отидоха на крака до Министерството на икономиката и енергетиката, за да търсят информация относно финансовото състояние на компанията. Стойнев и зам.-министър Иван Айолов, който се е срещнал с депутатите на ГЕРБ, определиха тяхното идване като "десант", защото е извършено без предварително уведомление. Стойнев продължи като допълни, че такова неорганизирано и опасно за държавата е било управлението на ГЕРБ в енергетиката.

Пред журналисти министърът показа доклад, изготвен от инспектората на Министерския съвет, касаещ дейността на НЕК за периода 1 януари 2011 - 30 юни 2013 г. В него е посочено, че не е имало никаква организация на обществените поръчки в дружеството. Освен това е изготвен бизнес план за периода 2012-2014 г, според който НЕК е трябвало да бъде на загуба от 500 млн. за 2013 г. и още 700 млн. лв. за 2014 г.

В доклада е посочено, че основната причина за дестабилизиране състоянието на НЕК има ударното присъединяване на ВЕИ централи през 2012 г., които са били с мощност колкото на един ядрен реактор. Това, заедно със задължението на държавата да изкупува произведената от ВЕИ централи, е бил съзнателен опит да се приведе в несъстоятелност НЕК, каза още Стойнев.

„Това, което направихме ние, продължи министър Стойнев, е да не позволим това да се случи и всички ще видите, когато излязат официалните резултати, че финансовото състояние на дружеството се е подобрило". Стойнев заяви, че НЕК през юни 2013 г. е била със задължения от 2,7 млрд. лв., като към този момент не пожела да назове конкретна сума.

Изпълнителният директор на НЕК Екатерина Истаткова коментира и напрежението между компанията и електроразпределителните дружества. Тя заяви, че между НЕК и ЧЕЗ вече текат конкретни разговори и че дружеството е предложило конкретна схема за изплащане на задълженията си. Все още от EVN и Енерго про не са предприели такива стъпки, каза още Истаткова.