В Комисията по цени, доходи и жизнено равнище към Националния тристранен съвет се обсъждат мерките, които синдикатите предлагат за овладяване на цените и за компенсиране на доходите на населението, съобщи БНР.

Синдикатите предлагат минималната пенсия да нарасне от сегашните 136 на 159 лева, а като цяло всички пенсии да се увеличат с 9.2%, за да се отчете инфлацията от 2009 година насам и ръста на осигурителния доход.

След като четири години гарантираният минимален доход не е актуализиран, се иска от сегашните 65 лв., той да стане 84 лева. Синдикатите настояват и за увеличение с 10 лева на детските добавки и от 35 лв. на дете да станат 45 лв.

Препоръчителният индекс за нарастване на заплатите в частния сектор да е 7.35 на сто искат синдикатите, като отчитат ръста на производителност и инфлация за миналата година. Те настояват минималната заплата да стане 290 лева, за да е над прага на бедност след облагане с данъци и осигуровки. За бюджетните служители се предлага индексация на доходите с 5.3 процента.

От КТ „Подкрепа" изнасят още данни за бедността. Според представители на синдиката, които цитират данни на Световната банка, болшинството от българските семейства намаляват с едно хранене и не могат да смотнат да покрият режийните си разноски и кредитната задлъжнялост на физическите лица рязко се увеличава.

Засега бизнесът не желае да увеличава заплатите, а държавата не е представила своите разчети за доходната политика.