Националната ветеринарно-медицинска служба ще публикува имената на 40-те млекопреработвателни предприятия, които са заявили, че използват растителни мазнини при производство на млечни продукти.

Това ще стане в официалния си сайт www.nvms.government.bg, съобщи генералният директор на службата д-р Йордан Войнов, цитиран от БНР.

Инспекторите на ДВСК проверяват дали при всичките 247 млекопреработвателни предприятия в страната записаното в технологичната документация съответства на записаното върху етикетите на млечните продукти.

Глобите за несъответствие между технологията и записаното на етикетите е до 1000 лева при първо нарушение, при повторно може да се стигне и до затваряне на предприятието.

НВМС предприе мерките с цел повишаване на информираността на потребителите и защита на правото им да знаят какво консумират, обясни д-р Войнов.

До края на месеца търговските обекти трябва да отделят млечните продукти, които съдържат растителни мазнини, от останалите. Така всеки български потребител ще може сам да направи своя избор от кой продукт да закупи.

Отделянето на щандове бе записано и в заповед на министъра на земеделието от миналата седмица, а вчера се състоя и дискусия по въпроса.

„България ще бъде първата страна в ЕС, която въвежда тази мярка, която аз смятам за изключително справедлива спрямо потребителите", заяви д-р Войнов.

Генералният директор на НВМС поясни, че влагането на растителни мазнини в млечните продукти не е забранено у нас и след отпадането на БДС няма задължителни рецепти за производството на млечни продукти. Млекопреработвателите влагат растителни мазнини в млечните продукти, за да се постигне необходимата масленост на млечния концентрат.

Генералният директор на НВМС коментира, че има проблеми с качеството на българското мляко, тъй като голяма част от него се добива от ферми с по две-три крави. В резултат на това част от млекопреработвателите купуват по-качествено и по-евтино мляко от чужбина.