Комисията за защита на конкуренцията наложи глоба в размер на 1 млн. лева на две млекопреработващи предприятия.
Причината е, че е намерено краве мляко в обявено за овче сирене.
"Притеснителното е първо дългият срок, в който комисията взимаше това решение. Но трябва да ги поздравим. Несъмнено това е победа за всеки един българин", заяви пред БНТ председателят на сдружението "За достъпна и качествена храна" Андрей Велчев.
Глобата е 0,1% и респективно 0,3% от оборота на тези фирми.
"Бихме се радвали, ако беше малко по-висока глобата, тъй като тяхната практика е да глобяват от 1% нагоре. Знаем, че те веднъж са признали своята вина пред друг орган, който е Агенцията по храните. Но действително имат един срок от 13 дни, в който могат да обжалват", обясни той.
Велчев призова депутатите да дадат зелена светлина на законодателна инициатива на сдружението - да се оповестяват имената на предприятията системни нарушители.
Наличието на краве мляко в овчето сирене е установено през 2023 г.
Отделно, в позиция на сдружението се посочва, че негови представители са провели няколко срещи в Народното събрание за представяне на конкретни проблеми, свързани с качеството на храните и бездействието на институциите. По време на разговорите бяха обсъдени законодателни инициативи за въвеждане на двойни санкции при рецидивно нарушение от страна на производители и търговци и създаване на публичен регистър на нарушителите, по подобие на практиките в НАП и Агенция "Митници".
Нито една от предложените инициативи обаче не е била приета или дори допусната до дискусия.
По тази причина сдружението призовава председателя на Народното събрание Наталия Киселова да помоли депутатите да обърнат внимание на този проблем.
Предложението за промяна в закона е внесено от Андрей Велчев още преди година и е насочено до съответните парламентарни комисии. То е резултат от сигнали и публичен натиск, след като се оказа, че само 1 от 10 най-скъпи овчи сирена на пазара съдържа изцяло овче мляко - доказано чрез лабораторен тест, иницииран и финансиран от СДКХ.
От сдружението предлагат на премиера Росен Желязков и Министерския съвет да бъде създаден междуведомствен орган за борба с измамите с храни и хранителни продукти, който да осигурява ефективна координация между институциите и да действа при случаи на фалшифицирани храни, подвеждащо етикетиране, измами и риск за здравето на потребителите.
Този орган би могъл да включва представители на:
- Контрол и безопасност: БАБХ, МЗХГ, МЗ
- Потребителска защита и право: КЗП, МВР, НАП, Прокуратурата
- Наука и експертиза: НЦОЗА, БАН или университетски лаборатории
- Граждански и браншови организации - в консултативна роля
Само чрез такъв постоянен и прозрачен механизъм можем да гарантираме справедливо третиране на производителите, защита на потребителите и почтеност в хранителната верига, категорични са от СДКХ.