20 хиляди подписа са събрали от Националния съюз на вносителите и търговците на дрехи втора употреба в България срещу действащата вече 7 години наредба на Здравното министерство, която им забранява да продават обувки втора ръка.
Представителите на бранша се оплакаха, че тази прословута Наредба 27 няма аналог в целия ЕС и България е единствената страна, в която действа подобна забрана.
Подписите срещу нея са събрани в рамките на 3 месеца, като клиентите са изразили желанието си да купуват употребявани вече обувки, които по думите им освен, че са безвредни са и много качествени.
Един от доайените в бранша - Севдалин Спасов, обясни по време на пресконференция в БТА, че с тази забрана се удрят малките фирми, защото по-големите вериги вече са се ориентирали и продават обувките, които получават в магазини извън страната. Малките търговци обаче не могат да си го позволят и така се стига до неизбежни фалити.
Спасов подчерта, че благодарение на Наредба 27 българският потребител е лишен от правото на избор - дали да си купи обувки за 5 лева със съмнително качество, които се продават на всеки ъгъл, или обувки от техните магазини, които са с доказано качество.
За тези 7 години, в които вече действа разпореждането на здравното ведомство, от бранша не са чули смислени доводи за тази забрана. "Чувал съм да се говори за гъбични инфекции - категорично заявявам, че няма такова нещо, защото тези дрехи и обувки, които идват в България предимно по море, са добре дезинфекцирани", коментира още Севдалин Спасов.
Друго нещо, което недоумяват търговците на дрехи втора ръка е защо на тях им се забранява да продават обувки, след като в ски курортите, боулинг залите и зимните пързалки на отделните клиенти не се предлагат чисто нови обувки, а вече употребявани.
За разрешаването на проблема ще се търси съдействието на здравния министър Десислава Атанасова след края на отпускарския сезон. Въпросът ще стигне и до Брюксел, тък като търговците ще сезират Комисията по вътрешен пазар и защита на потребителите, която е към Европейския парламент.
Освен това, търговците подчертаха, че ако се разреши продажбата на обувки втора употреба, ще се наложи да се наемат и нови служители в магазините, което ще се отрази положително на пазара на труд в България.
Към момента над 20 000 души се трудят в повече от 4000 подобни магазина. На месец в страната ни влизат 800 тира с употребявани дрехи или това са около 10 000 тона.
От бранша подчертаха и полезността на техния бизнес: "Закупувайки един килограм дрехи втора употреба, спестяваме на нашата планета 5,9 кг CO2 и 5 448 литра вода. Освен това годишно спестяваме милиони тонове отпадъци и спасяваме часове детски труд в далечна Азия", обясни Спасов.
Според данни на "Галъп интернешънъл" 41% от българите пазаруват употребявани дрехи. По сметките на браншовиците обаче този процент е над 50, но българите, заради своя свян, не го признават. Факт е обаче, че българите все повече купуват дрехи втора ръка.
За 67.2% от купувачите ниските цени са основен фактор за избора на този тип магазини. Други мотиви са доброто съотношение цена - качество (45.7%), богатият асортимент (20.4%), високото качество (15.8%).
Бизнесът с дрехи вотра употреба има силно изразена социална функция, давайки възможност на голяма част от българите да пазаруват маркови и качествени дреки, въпреки ограниченията.
Демографският анализ показва, че платежоспособността на хората, пазаруващи такива дрехи почти не се различава от генералната съвкупност за България, т.е. тези дрехи са предпочитани от хората с ниски и средни доходи", обобщиха още от Съюза на вносителите и търговците на дрехи втора ръка.
tran
на 29.08.2012 в 20:02:11 #15Това не е истина !!! Вкарваме втора ръка дрехи,коли,всякаква апаратура,но сега и обувки ?!! Утре и втора ръка клечки за зъби ! Егати помиярите сме !!
BaHkO3
на 29.08.2012 в 18:44:41 #14Личното ми мнение че втората употреба дрехи е световен бизнес и много бих се радвал ако истина това че се съхранява екологията. Иначе си е въпрос на личен избор дали ще носиш марково менте или дреха втора употреба. Така че наредбата е излишна, защото досега не съм чул някой да се е разболял или заразил от втора употреба. Друг е въпросът, че при сегашното качество на китайските дрехи трудно биха стигнали до продажба втора употреба.
TheSpider
на 29.08.2012 в 18:27:56 #13Това, че имало било маркови дрехи между тях не прави повечето как да кажа... боклуци!
Минувач
на 29.08.2012 в 18:08:45 #12От дрехите има много, които попадат като нови в тази категория, поради повредени или унищожени етикети. Хора, които са получили неподходящ по размер подарък се отървават от тях, леко захабени дрехи... Така е и с обувките. Между тях, някои откриват маркови продукти, които са на светлинни години от китайското или турско "оригинално" производство. Дори нашите производители на текстилни изделия започнаха да предпочитат да ги изготвят в Китай, като си изпращат моделите и етикетите. Така излиза по-евтино: машините, платовете, помощните материали са винаги китайски... Всеки влак си има пътници... (само тези от нашето БДЖ - не!).
SSL
на 29.08.2012 в 17:51:57 #11За контейнерите - потвърждавам! Но не съм фен, особено пък за обувките! Колкото и да ги дезинфекцират, нямам им дооверие. Наредбата е правилна, та дори и да единствена!
superman7
на 29.08.2012 в 17:39:40 #10не искат да знаят колко подписа ще съберат срещу продажбата н а стари обувки
hellwitch
на 29.08.2012 в 17:11:09 #9В много случаи става въпрос за дрехи носени 1-2 пъти или само седели в някой гардероб. Аз не употребявам 2-ра ръка, но щом има търсене не виждам проблем. Глупаво е това да се забранява административно. По скоро трябва да се изисква специфично третиране/дезинфекциране.
badmin
на 29.08.2012 в 17:05:03 #8А Презервативи втора ръка ????

Е_С_ССР
на 29.08.2012 в 16:49:29 #7А трета и четвърта употреба кога
BaHkO3
на 29.08.2012 в 14:35:29 #6Despair по-голяма глупост от твоета не бях чувал. Ама той аватара ти отива явно ;-)
Despair
на 29.08.2012 в 14:00:54 #5Не забравяйте, че основните количества дрехи и обувки втора употреба са от мъртавци, събирани от моргите в болниците и крематориумите в Европа!
pusi
на 29.08.2012 в 13:42:22 #4Отврат,да се забранят всички стоки втора употреба
tashunko_sapa
на 29.08.2012 в 13:36:49 #3"Представителите на бранша се оплакаха, че тази прословута Наредба 27 няма аналог в целия ЕС .." И като България НЯМА аналог не само в ЕС, а и в цял свят! Искат нещастниците да напълнят с боклуци пазара...не стига, че се внасят такива от Турция предимно, но поне са нови! И край и с родното ни производство със сигурност...доколкото го има. Да го духат - забраната ОСТАВА !
x-man
на 29.08.2012 в 13:29:20 #2По добре най евтиния нов боклук отколкото употребявани дрехи или обувки...... това е малоумие....... после се чудят хората от къде са се разболяли и защо са се разболяли. Дезинфекцията не е достатъчна......... само изгаряне ги оправя старите дрехи и обувки.
Има устойчиви бактерии и вируси които не умират лесно. Това е изключително опасна практика, да се продават стари дрехи и обувки.
Няма как старите дрехи или обувки да бъдат стерелизирани, защото това ще повреди материалите от които са изработени........ следователно в тях със сигурност има вируси и бактерии останали от предишния собственик.
griffin
на 29.08.2012 в 13:06:13 #1Наредба 27
срещу кал, безпорядък 