Шистовият газ не е тема, по която трябва „да си заравяме главата в пясъка". Това заяви пред Money.bg бившият енергиен министър и настоящ депутат от ГЕРБ Делян Добрев.
По думите му е възможно в следващия парламент да бъде създадена специална комисия, която да изследва практиките за този вид проучвания и добив на синьо гориво.
Припомняме, че такава комисия имаше и в 41-ото Народно събрание, но тя въпреки дългия си срок на работа не успя да излезе със заключение по темата.
Според Добрев откакто е наложен мораториумът върху проучванията и добива на шистовия газ, много неща са се променили, като едно от тях е навлизането на по-нови технологии.
Бившият енергиен министър каза още, че шистовият газ не е най-големият проблем на енергетиката в България и преди да се стигне до него трябва да бъдат решени редица други въпроси.
Този коментар на Добрев е първото от много време насам публично говорене по темата. Депутатът от ГЕРБ обаче уточни, че дори и да бъде създадена такава комисия в следващия парламент това не означава, че мораториумът ще падне.
Пред Money.bg темата коментира и друг бивш енергиен министър - Трайчо Трайков, който сега е в гражданския съвет на Реформаторския блок. Той също заяви, че след въведената забрана за добив на шистов газ през 2012 г. са се променили редица фактори.
Единият от тях е, че вече има европейски директиви в тази посока, които ясно определят какви екологични норми трябва да бъдат спазвани. Такива норми са приети и у нас, като дори те са по-строги, каза още Трайков.
Припомняме, че ЕС разреши на отделните страни сами да взимат решение дали да добиват природен газ по този начин, след което Великобритания реши да отмени забраната върху проучванията и добива.
Трайков също не изрази категорично мнение дали трябва да падне мораториумът или дали да остане, но посочи че ако отново решим да търсим компания, която ще извършва проучванията, е много вероятно тя да не е сред лидерите в сектора, каквато беше Шеврон.
Върху добива на природен газ от шисти има наложен мораториум от края на януари 2012 година. До забраната се стигна след остри протести на различни организации относно екологичността и безопасността на този метод.
В средата на 2011 г. тогавашното правителство, оглавявано от премиера Бойко Борисов, даде петгодишно разрешение на „Шеврон България Експлорейшън енд Продакшън" да извърши за своя сметка и на свой риск търсене и проучване на нефт и природен газ в площта „Блок 1 Нови пазар".
Теренът, за който бе получено разрешение, е разположен на територията на областите Разград, Силистра, Добрич, Шумен и Варна и е с размер 4398 кв. км.
Мнозина енергийни експерти след въвеждането на забраната за шистовия газ заявиха, че правителството и парламентът тогава са се поддали на популизъм и че протестите са били финансирани. Според движението за енергийна независимост дори Русия пряко е „инвестирала" в протестите на еколозите, защото евентуален добив на природен газ у нас би намалило нейното влияние в българската политика и до финансови загуби.
В момента около 90% от природния газ, употребяван в България, е внос от Русия.
Според американската агенция за енергийни проучвания EIA страната ни има резерви от почти 500 млрд. куб. м газ, които при годишно потребление от малко над 3 млрд. за последните години и евентуално негово увеличение биха стигнали на страната ни за 100 г. независимо потребление.
Vassil Levski
на 25.07.2014 в 22:51:17 #22Протестиращите бяха много добре информирани, но ако имаш някаква нова информация за бурното развитие от миналата година с интерес бих я прочел ако нямаш просто престани да лъжеш и да овърташ за твоите русофобски и антибългарски интереси.
Серго Посеркин
на 25.07.2014 в 22:10:19 #21Пока мы не част от Россия никакой сланцев газ нема да добиваме и други газове тоже нема да добиваме. Когато Болгария се присоедини към Русская Федерация тогда ще се гобива газ отсекаде. Тогава и от Черное море ще се добива газ и нефт и сичко ще се надупчи. Сега ничто нема да се добива ибо ако се добива нечто ще се забие трън в гъзето на богатир Вова.
русофоб
на 25.07.2014 в 22:04:09 #20Близо до Монреал американците искаха да добиват природен газ от шисти, но народа се вдигна на протести и номера им не мина. -------------- Ако си в Канада, не е зле да научиш и малко английски и да прочетеш за бурното развитие на шистовия газ там както и за терминалите на втечняване на газ да го изнасят. Това във форума висят някакви полуграмотни баби и дядовци, гледащи внуци по чужбина, чули недочили нещо, ама и те да се изкажат.
Vassil Levski
на 25.07.2014 в 21:25:33 #19Близо до Монреал американците искаха да добиват природен газ от шисти, но народа се вдигна на протести и номера им не мина. Разбира се това е Канада и няма да опитат пак, но в БГ зависи от правителството и ако е от ГЕРБ със сигурност имат шансове.
русофоб
на 25.07.2014 в 21:20:49 #18русофоб нещастен - а защо Германия забрани добива след като го беше разрешила? ------------ Кой те е излъгал, че Германия го е забранила? Най-вероятно до 2 години и там ще започне добив след като Полша от октомври ще стане първата държава в Европа добиваща шистов газ и четвъртата в света. Сопа щяла да играела. Тъпунгери селски примитивни. С такива ли аргументи се спори по такъв въпрос.
pvalchinov
на 25.07.2014 в 21:02:08 #17Ей, "friend", май изобщо не си наясно с нещата, пишейки тия глупусти. Направи услуга на себе си и на всички като разкараш заедно с неграмотните си коментари!
pvalchinov
на 25.07.2014 в 20:59:55 #16Лично ще им ритна бъчвата под краката ако посмеят да дупчат златна Добруджа за газ! И нак-малък теоретичен риск да има дори, не е оправдане замърсяването на най-плодородната почва в Родината ни в полза на някви фирмички добиващи скапан газ със скъпа технология. Марш от България лобисти скапани!
okokopko
на 25.07.2014 в 19:41:34 #15русофоб нещастен - а защо Германия забрани добива след като го беше разрешила?! Щото е безопасно? Или щото им пука? Айде стига платена пропаганда - налягайте си парцалите да не играе сопата. Щото хората траят траят, ама като пипнеш на добруджанеца хляба и водата, ще има взривени сондажи и изнасилени сондьори!
okokopko
на 25.07.2014 в 19:39:42 #14въпроса е, че тоя газ ще отиде в американски фирми и ще си го купуваме от тях на същата цена като руския, че и отгоре - а отделно от това, ще си купуваме и вода - щото няма да има по чешмите годна за пиене, а ще си купуваме и храна, щото като се отрови всичко - няма да имаме избор. И това за какво - някой да се нагуши?!?!? Ще падат глави май тоя път - бибитко ще се наака пак!
русофоб
на 25.07.2014 в 19:09:58 #13разбира се че е опасно за природата ------------ И от къде се разбира това? От патешкия ти ум ли? Ако беше опасно щяха ли напреднали държави все повече и повече да добиват шистов газ? Защо Русия е от държавите дето искат най-силно да стане от първите държави добиваща шистов газ, а най-големите русофили са в първите редици дето ни обясняват, че "просто се разбира се че е опасно за природата" И тази технология не е само за добив на газ и ние изоставаме всеки ден все повече от нея, докато се бутаме да инсталираме някакви "високотехнологични" руски ядрени реактори от времето на москвичите.
tupan
на 25.07.2014 в 18:31:32 #12Toва смръдливо и долно герберастко копеленце кой и защо му дава да се изказва изобщо!!!

don Pozo
на 25.07.2014 в 18:05:35 #11Пука ми. Каквото щат да правят.Ако искат и да я унищожат. Всеки случай каквото и да кажат,каквото и да пишат Е ЛЪЖА.ЩЕ ВИ ПРЕКАРАТ.
rudy
на 25.07.2014 в 17:42:19 #10не е ли по-изгодно да купуваме шистов газ, избушен от Украйна или САЩ или от Марс, какво ни пука, стига да е по-евтин от Руския, да си поемат риска и печалбите а ние ще имам избор, като ни го дават по-евтино от сега пак ще сме на някаква печалба, след 10 години като видим резултата, и ние така, той шистовия газ няма да избяга нека в център на Йоркшир да дупчат и да ни го доставят до София по-евтино, аз съм за
Ani5
на 25.07.2014 в 17:31:21 #9За пари някой хора биха продали и майките си ,стига вече с тези глупости разбира се че е опасно за природата и хората и естествено ,че някоя западна фирма иска да ни съсипе и това което е останало за да може спокойно да изнася милиони от държавата ни за сметка на здравето на хората и съсипването на природата ни .Засрамете се вие деца нямате ли или искате да живеят в държава превърната в развалини достатъчно изнасят всичките ни природни блага чужди държави .СПРЕТЕ ДА СЕ ПРОДАВАТЕ !!!!!!!!!!!!!
Stealthblade
на 25.07.2014 в 16:07:36 #8friend | 25.07.2014 14:43 Само да добавя, че някакви българи си играли да изчисляват колко може да се добива тук. С днешни технологии - 4000 GWh/годишно и + 3000 с подобрения в процеса.
Stealthblade
на 25.07.2014 в 16:05:04 #7friend | 25.07.2014 14:43 Солите, които се използват циркулират в затворена тръба спусната в кладенеца. Дори да изтекат те не са токсични и отиват при полу разтопени скали, където не могат да навредят на нищо. Другия вариант е с чиста вода около 40 литра за кладенец. Всъщност от целия процес най-скъпо е дупченето на кладенец с дълбочина 4-6 км. В САЩ най-голямата централа имаше около 12 кладенеца с капацитет 450 MW. 1 кладенец излиза към 10 млн. долара. + 10 за самата станция. Ето тук е добре описан целия процес. http://en.wikipedia.org/wiki/Geothermal_electricity
русофоб
на 25.07.2014 в 15:41:02 #6Няма как с примитивна пропаганда от типа на филма Газленд да се спре прогресивна технология като крекинга по целия свят. Друг е въпросът, че ние покрай шистовия газ, най-удобно за Русия забранихме добива и на конвеционален газ. Находището с конвеционален газ Койнаре има оценка за 22 милиарда м3, а ние потребяваме не дори и 3, а само 2.5 милиарда м3 годишно.
zyx
на 25.07.2014 в 15:38:59 #5Ако шистовия газ излезе на дневен ред, очаквам масирана атака на руската пета колона под прикритието на "екологични" и "граждански" организации. Явно е че единствено Газпром има интерес да си пази монопола в БългарияА самия добив на шистов газ се прави на дълбочина под 2 километра. Подпочвените води стигат най-много до 800 метра. Значи между шистовите скали и подпочвената вода има 1-2 километра друга плътна скала. Самите кладенци се изолират със 7 пласта цимент и стоманени тръби. В някои страни закона изисква 8 пласта изолация. Така или иначе, изтичане на газ в подпочвената вода е технологично невъзможно. Химикалите които се ползват по време на сондажите са предимно антикорозионни. Като концентрация са по-малко от химикалите които се наливат в плувен басейн. Освен това се изпомпват и могат да се рециклират. Целия вой срещу шистовия газ е политически и геостратегически мотивиран и финансово подплатен от Москва. Това е. Питайте който искате независим петролен геолог и ще ви каже същото нещо.
american bum
на 25.07.2014 в 15:33:36 #4На американците им трябват територии от където да добиват шистов газ за да го продават на европейските си "партньори" с цел намаляване енергийната им зависимост от Русия. В следващите 20-на години България ще я превърнат в пустиня може би и за това сега ни заселват с араби да има все пак някакъв персонал които е адаптиран към новите условия.
Stealthblade
на 25.07.2014 в 15:21:56 #3friend | 25.07.2014 14:08 Най-добрия вариант за България е геотермална и ВЕЦ енергия - чиста, постоянна и възобновяема. Взимаш извор и слагаш отгоре генератор. Другия вариант е да пробиеш кладенец и пускаш затворена тръба със соли, които кипят при ниска температура и пак слагаш генератор. Няма замърсяване, няма нужда от субсидии. http://www.geothermalbg.org/hidrotermalni_basejni.jpg