Пазарът на българско зърно от новата реколта тотално замря, като сделки за износ трудно се реализират в момента. Това съобщиха от Българският фермерски съюз (БФС).

Според председателят на съюза Георги Стоянов причината за това е в ниските цени на пшеницата на международните пазари и високата себестойност на продукцията у нас. По думите му положението при търговията на слънчоглед и царевица е сходно.

При пшеницата себестойността е от 190 до 220 лв. за декар. При слънчогледа и царевицата около 120-140 лв. за декара, в зависимост от торенето и препаратите. Отделно са разходите за ренти на земеделската земя. Голяма част от земеделските производители са изправени пред фалит, защото изпитват затруднения да покрият задълженията си и да обезпечат сеитбата за следващата стопанска година, посочи Георги Стоянов.

Освен това България вече е отстъпила третото място в класацията на износителите на мека пшеница от Европейския съюз от началото на селскостопанския сезон (1 юли) и вече е 4-та с 877 хил. тона. По данни на Европейската комисия лидер остава Румъния с 1,35 млн. тона, следвана от Полша с 1,03 млн. тона и Франция с 939 хил. тона. Общо от началото на сезона от ЕС е осъществен износ на 5,03 млн. тона мека пшеница - с 32% по-малко в сравнение със същия период на миналия сезон.

Ситуацията при цените на международните пазари не показва съществена промяна. На фючърсния пазар при пшеницата за доставка през септември 2023 г. се наблюдава намаление на котировките с 1,75 евро/тон - от 235,25 евро/тон в началото на месеца до 233,50 евро/тон в края. Средната фючърсна цена за месец септември е 234,25 евро/тон, показват данните на Министерството на земеделието и храните в своя месечен обзор на международните пазари на зърнени и маслодайни култури.

На европейския фючърсен пазар за доставка през ноември 2023 г., царевицата стартира с цена от 228,25 евро/тон. В края на разглеждания период достига 214,75 евро/тон, като намалението на котировките е с 13,50 пункта. Средната фючърсна цена за ноември е 219,81 евро/тон.

След понижението на цената ФОБ на хлебната пшеница в Чикаго преди седмица, в последните дни не се регистрира промяна и тя остава 235 щатски долара/тон. Във Франция се отбелязва понижение от 2 евро до 227 евро/тон, в Украйна - с 5 долара до 240 щатски долара/тон, докато в Русия цената леко се вдига - с 3 долара до 250 долара/тон.

Движението при цените на царевицата е по-осезаемо - в САЩ има повишение с 8 долара до 232 долара/тон. Във Франция царевицата поскъпва с 1 евро до 215 евро/тон, а в Русия пак остава без промяна на 228 долара/тон, съобщават от Софийската стокова борса. Цената на нерафинираното слънчогледово олио на борсата в Ротердам, след като цял месец се повишаваше стабилно, а после обърна тренда и се сгромоляса, продължава да пада и се срина с още 20 долара. Котировката вече достига 930 долара/тон.

Няма условия за поскъпване на хляба, успокояват от Фермерския съюз

Няма условия за поскъпване на хляба, успокояват от Фермерския съюз

Пшеницата не поскъпва на световните борси