Обсъжда се възможността парното отопление да се плаща на равномерни вноски през цялата година, каза председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Константин Шушулов.

Вероятно до края на тази седмица топлофикациите ще дадат заявка за промени в цените за топлоснабдяване, посочи Шушулов.

Той каза, че ДКЕВР е внесла вече предложението за промяна в Наредбата за топлоснабдяване в Министерски съвет, след като то е било коригирано с предложението на Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕ).

От МИЕ са предлагали при драстично увеличение на цената на природния газ да бъде увеличавана само цената на топлинната енергия. ДКЕВР обаче смята, че трябва да поскъпва и произвежданата от когенерации електроенергия, за да не бъде поскъпването на парното толкова високо, обясни Шушулов.

Предстоящото поскъпване на парното ще бъде компенсирано до известна степен от повишаването на тока за индустрията и за износа, посочи Шушулов.

За да не е толкова драстично поскъпването на парното от декември месец, ще се увеличи и цената на тока, който произвеждат топлофикациите по комбиниран начин и който Националната електрическа компания (НЕК) е задължена на изкупува.

Това ще доведе до поскъпване на тока за индустрията или за износ и „няма да се пипа тока по цялата мрежа, само при НЕК", коментира Шушулов.

В комисията очакват до края на тази седмица топлофикациите да дадат заявка за промени в цените за топлоснабдяване.
EVN вече внесе искането си за близо 13 процента увеличение на парното в Пловдив. Обсъжда се възможността за плащане на равномерни вноски на парното отопление през цялата година.

„Надявам се да няма ново увеличение на цените на топлинната енергия от януари", каза Шушулов.

Яснота с колко точно ще поскъпне парното ще има най-рано след седмица.