Ток от слънчева енергия ще се прави в мина „Черно Море" край Бургас.

На територията на предприятието бе построена и пусната в експлоатация „фото-волтаична" или „слънчева" електроцентрала.

Съществува технологична възможност площта на слънчевите панели да нарастне до 4 дка.

Мотивите са, че въглепроизводството е изключително замърсяващо природната среда. Заедно с ТЕЦ „Сливен", чийто собственик е Мина „Черно Море", вредното влияние се увеличава.

„Ние сме предприятие в сферата на енергетиката, но решихме да се развиваме с поглед в бъдещето и да мислим за екологията, затова ще компенсираме със слънчева енергия, пораженията от производство на тази от въглищата, която произвеждаме в момента", казва директорът на мината Ангел Ангелов.

В същото време той обвинява държавата, че не е предприела мерки за съфинансиране на такива централи. А точно държавата дотира производителите на електроенергия и я изкупува на цени 10 пъти по- високи от тези, на които продава.

Парадоксът е, че точно Христо Ковачки докара мина "Черно море" до фалит и масови протести на служителите, като спря да изкупува произвежданите от тях въглища. После пак той купи мина "Черно море".

Неговите хора говорят за замърсяване на въздуха и околната среда, макар че повечето ТЕЦ- ове в България са на един и същи собственик- Христо Ковачки, коментира Ангелов.