България цени високо инвестициите на Япония у нас. Това заяви президентът Румен Радев на среща с делегация от над 70 японски компании от различни сектори, водена у нас от Сусуму Катаока - президент на Японската организация за външна търговия (JETRO).

Той посочи, че тези инвестиции както допринасят за икономическото сътрудничество между двете държави, така и служат като пример за успешен модел за организация на предприемаческата дейност и на ефективно взаимодействие между образователната система, науката, бизнеса и институциите, от който можем да взаимстваме особено в сферата на иновациите и високотехнологичните производства.

Радев отбеляза, че в рамките на седмица провежда втора среща с представители на водещи японски компании. Според него това е ясен знак за позитивната насока на съвместните усилия за задълбочаване на сътрудничеството между България и Япония.

Обмислят пускането на директни полети София - Токио

Обмислят пускането на директни полети София - Токио

Президентът обсъди възможностите за задълбочаване на двустранното сътрудничество

Държавният глава приветства инвестиционния интерес на Японската организация за външна търговия към България и изтъкна геостратегическото положение на страната ни и достъпа, който предоставя до европейския пазар. Той открои усилията на страната ни за развитие на транспортната, енергийната, дигиталната свързаност в региона на Централна и Източна Европа - приоритет, който си поставя и инициативата "Три морета", на която Япония е нов стратегически партньор.

По думи на президента знанията на българските ученици, доказани в множество световни олимпиади по точни и природни науки, както и уменията на младите ни учени и специалисти в сферата на информационните технологии и изкуствения интелект, са най-ценното предимство на страната ни. Той и изтъкна възможностите за сътрудничество с Япония в сферата на развитие на научната и изследователската инфраструктура.

Като положителен пример за страната ни президентът даде Института за изследвания в областта на изкуствения интелект (INSAIT) към Софийския университет, който - макар и открит само преди две години, вече привлича учени, изследователи и представители от бизнеса от цял свят.

България е открита за по-активно икономическо сътрудничество с Япония

България е открита за по-активно икономическо сътрудничество с Япония

Японските автомобилни компании оценяват високо българските компоненти

В последните години страната ни постигна забележителен напредък в автомобилния сектор, в сферата на роботиката и електрониката, на производството на микросателити, на финтех индустрията, отчете Радев и посочи възможностите за сътрудничество в тези области.

По негови думи разкриването на пряка самолетна линия между България и Япония ще насърчи инвестициите, туризма и обмена между младите хора от двете страни.

На срещата от японските компании поставиха въпроси, свързани с развитието на ядрената енергетика в България, популяризирането на страната ни като СПА дестинация, както и теми, свързани с насърчаването на европейската конкурентоспособност.