Над 80 представители на фирми-членове на двете бизнес-организации събраха на среща с кмета на София Йорданка Фандъкова Германо-Българската индустриално-търговска камара (ГБИТК) и Френско-българската търговска и индустриална камара (ФБТИК). Това съобщиха от пресцентъра на ГБИТК.
В срещата взеха участие още президентът на ГБИТК Тим Курт, главният управител на ГБИТК д-р Митко Василев, Стефан Делайе, председател на ФБТИК, директорът на ФБТИК Весела Тодорова-Мозетиг, Мария Бояджийска, зам. кмет по екология, арх. Бойка Къдрева, вр.и.д. главен архитект на София, Николай Стойнев, зам. председател на СОС, Дончо Барбалов, зам. кмет по финанси и стопанска дейност, Христиан Петров, изп.-директор на общинската агенция за приватизация и инвестиции, и Пламен Църноречки, директор приватизация, на общинската агенция за приватизация и инвестиции.
Сред важните теми на срещата бяха инвестиции в инфраструктурата, продължаване на работата по всички важни проекти на столицата и осигуряването на по-чиста околна среда
Йорданка Фандъкова акцентира върху нивата на кредитен рейтинг, които общината е успяла да запази през последните години: „Това ни позволи да ползваме по-добър финансов ресурс, с който да изпълняваме част от проектите. Политиката ни по отношение на дълга е много консервативна. Ние използваме заемни средства, но само и единствено за инвестиционни цели и от европейски институции.“
Христиан Петров, главен изпълнителен директор на новосъздадената Столична общинска агенция за приватизация и инвестиции (СОАПИ), очерта петте приоритетни сектора, в които новосъздадената структура ще оптимизира бизнес средата: информационни технологии, фармацевтична индустрия, развитие на градската среда, туризъм и „smart cities“. Очаква се скоро агенцията да покани компаниите да се включат в консултативни съвети по петте сектора.
Фандъкова представи приоритетите за развитието на столицата, сред които ключово място заемат подобряване на инфраструктурата, продължаване на строежа на третия лъч на метрото, модернизирането на градския транспорт със закупуването на нови автобуси и трамваи, обновяване и възстановяване на парковете и зелените площи. Една от мерките за подобряване на качеството на въздуха и намаляване на трафика е въвеждането на интелигентна система за управление на трафика. До края на годината системата ще обхване общо 160 кръстовища. С нея се намалява с 1/3 времето за придвижване и с 25% вредните емисии във въздуха. През 2019 г. ще бъдат въведени в експлоатация 12 км метро с 12 нови станции от третия лъч на метрото. С разширението на метрото годишно ще се спестяват 90 хиляди тона вредни емисии във въздуха. Йорданка Фандъкова съобщи, че предстои обявяването на процедура за цялостна тикет система за таксуване в градския транспорт.
Сред приоритетите е и проект за електронна община. От миналата година на разположение на граждани и фирми са 50 електронни услуги. Ще се въведе единна система за регистрация за всички услуги на Столична община както и електронен портал за информация.
Кметът на София подчерта, че през следващите години предстои да започне изграждането на инсталация за оползотворяване на RDF горивото от завода за отпадъци. „Проектът вече е готов“, уточни г-жа Фандъкова. „Залагаме максимална гаранция за екологията и с изпълнението му ще намалим два пъти нивата на вредни емисии, които в момента има от „ТЕЦ-София“. Очакваме да почнат процедури за избор на изпълнител и към края на годината“, разясни кметът.
Фандъкова коментира още, че тази година ще бъдат въведени цялостни мерки за енергийна ефективност в 26 училища и 10 детски градини. До момента в над 95 % от общинските сгради са въведени частични мерки за енергийна ефективност, а 150 общински сгради са цялостно обновени с цел въвеждане на енергийна ефективност.
Важно за развитието на София е изграждането на околовръстния път и оптимизацията на скоростните тангенти. Именно те дават възможност за развиване на нови зони за инвестиции. СОАПИ ще координира обособяване на зони, които да станат по-атрактивни за инвеститори, като например промишлената зона „Божурище“, „Кремиковци“, „Илиянци“ и ареала около аерогарата.
Посланикът на Франция в България Н. Пр. Ксавие Лапер дьо Кабан поздрави г-жа Фандъкова за видимите от всички резултати от работата й. Той обяви, че се надява София да вземе участие в инициативата на Френското посолство „Еко община“, която ще се проведе утре, 22 март, във Френския институт, и цели да награди общината с най-висока ангажираност за устойчиво развитие.
Госпожа Фандъкова посочи, че в момента се завършва новият план за управление на природен парк „Витоша“. Очаква се планът да е готов до три месеца. От една страна трябва да бъдат запазени параметрите на парка като екологичен резерват, а от друга – да се осигури достъп за летен и зимен туризъм.
Сред темите, засегнати от членовете на ФБТИК и ГБИТК, бе развитието на мрежата от велоалеи, изграждането на кръстовище на две нива на бул. „България“ и бул. „Академик Иван Гешов“, изграждане на игрище за петанка и др.
Фандъкова заяви, че общината работи по всички тези проекти при спазване на законодателството и процедурите и, че винаги е отворена за директен диалог. Тя подчерта, че нивата на безработица на територията на общината са под 3 % (по данни на Агенцията по заетостта от края на 2015 г.), което е показателно за развитието на икономиката на града.