Откриха реконструирания 11,5-километров топлопровод, който доставя вода от находището Беденски минерални бани до град Девин, съобщиха от Министерството на регионалното развитие и благоустройството.

През 2016  година е предоставено целево финансиране в размер на близо 2,5 млн. лева за основен ремонт на съоръжението. То вече ще може да се използва пълния капацитет на топлата минерална вода от находището.

След реконструкцията на топлопровода, строен през 60-те години при дебит 9 литра в секунда в Девин вече пристигат 8,5 литра в секунда.

Преди ремонта са се използвали едва 1,8 литра в секунда. Високата температура и лековитите свойства на водата от находище Беденски минерални бани ще дадат нови възможности за развитие на балнео и спа туризма в Девин, очакват от ведомството.

Заедно с премиера Борисов, министър Нанков направи оглед на санирани по Националната програма за енергийна ефективност многофамилни жилищни сгради в града. Сключени договори там имат седем сдружения на собственици, като обновителните дейности по шест от сградите вече са приключили. Една е още в етап на строително-монтажни работи.

Регионалният министър съобщи, че до месец трябва да стартира обществената поръчка за водния цикъл на Смолян, който ще се изпълнява с финансиране от Оперативна програма "Околна среда 2014 - 2020", като работата по новите правила ще започне през 2018 г.

Проектът, бенефициент по който е "Водоснабдяване и канализация" ЕООД - Смолян, е с индикативна стойност около 70 млн. лв. Улиците, по които ще се изпълняват предвидените в него дейности, ще бъдат ремонтирани от общината след приключване на работата по тях.

Около 10% от бюджета на държавата за водни проекти е насочен към Област Смолян, обърна внимание Нанков. Той обясни, че в обхвата на оперативната програма попада само областният център и затова възможности за финансиране на ВиК мрежите в населените места с между 2000 и 10 000 жители се търсят чрез бюджета на Министерството на регионалното развитие и благоустройството или по линия на ПУДООС.

В момента се провеждат обществени поръчки за избор на изпълнител за почти 68 км между Кричим и Смолян, разделени в три лота, които ще се рехабилитират с финансиране по линия на управляваната от МРРБ Оперативна програма "Региони в растеж" 2014 - 2020 г., информира още министърът. През следващата година ще бъде ремонтиран и пътят Белица - Загражден, допълни Нанков.

Освен приоритетните за страната проекти за изграждането на АМ "Струма", АМ "Хемус, както и пътищата Видин - Ботевград и Русе - Велико Търново, е важно да бъде изграден и скоростният път София - Калотина, стана ясно още от думите на регионалния министър. Форсирахме устройствените процедури и през седмицата обявихме обществената поръчка за избор на изпълнител на трасето, като проектираният скоростен път ще бъде изграден на два лота.

От инженерна и геоложка гледна точка по-сложен е първият участък - от Калотина до Драгоман. По-лек е вторият - Драгоман - София, информира Нанков. Имаме частично финансиране в размер на 20 млн. евро за изпълнението на проекта от Механизма за свързана Европа. Останалият необходим ресурс ще бъде осигурен след въвеждането на тол системата у нас през следващата година, процедурите за която са вече в доста напреднал етап, коментира той.

В отговор на въпрос дали може да се осигури свързаност на Област Смолян с АМ "Струма" регионалният министър напомни, че през 2015 г. е рехабилитиран пътя Якоруда - Разлог. Важна е по-адекватната свързаност на областта с Тракия и Пловдив и на юг с Гърция, подчерта той и обясни, че приоритетни в средносрочен период са разширяването на ГКПП "Маказа" и изграждането на ГКПП Рудозем - Ксанти.

На символичната церемония присъстваха министър-председателят Бойко Борисов и министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков.