Според синдикатите обаче основният недостатък на плана е фактът, че никъде в него не е дадена точната дефиниция на понятието "бедност".
Въпреки това те са подкрепили документа с мотива, че е по-добре да има лош план, отколкото никакъв, обясни зам.-председателят на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов.
По думите му за реализацията на плана ще са необходими над 2 млрд. лева от държавния бюджет.
Министър Христова подчерта от своя страна, че средствата са осигурени. По думите й основната цел е да се повиши заетостта и квалификацията на работната ръка у нас.p> Сред мерките, предвидени в плана, е продължаване реализацията на програми като "От социални помощи към заетост", "Красива България" и др. Около 70 000 нови работни места се очакват да бъдат открити само по първата програма за тази година.
На днешното заседание е обсъден и размерът на минималната работна заплата, която от 1 януари вече е 120 лв, като по принцип се предвижда до 2007 всяка година минималната работна заплата да нараства с по около 10.
Отхвърлено е предложение на синдикатите тя да стане още сега 150 лв.
Остават точно три годни до 2007 и тогава Брюксел ще е също толкова далеч от София при тази минимална заплата, заяви Манолов.
|
Според Дикран Тебеян, зам.-председател на Българската стопанска камара с въвеждането на минималните осигурителни прагове на практика повишаването на минималния доход е повече от 10 лв. Ако се приеме предложението на синдикатите за 150 лв., по думите му, половината от работещите у нас отново ще получават минималната работна заплата, а това би довело да значителни съкращения. Според него правилният подход е плавното повишаване на минималната заплата.