Около 40% от Брутния вътрешен продукт (БВП) на страната се произвежда в София. Това заяви кметът на столицата Йорданка Фандъкова по време на форум "Бизнесът и образованието - инвестиция за бъдещето на София".
Секторите, които са приоритетни за столицата, са информационните и комуникационни технологии, създаване и разпространение на информация, финанси, културни индустрии и туризъм.
"София се очертава като лидер по отношение на информационните технологии, аутсорсинга. Добри резултати има в културните индустрии, развитието на туризма", заяви Фандъкова.
По думите й културните и творчески индустрии заемат трайно четвърто място в икономиката на града в последните години. 50% са привлечените преки чуждестранни инвестиции в столицата.
Освен 25 държавни професионални училища има две общински и шест частни професионални училища. В общинските училища има 53 паралелки с профил предприемачество, отбеляза Фандъкова.
По данни на инспектората по образование информационните технологии се изучават разширено в 20 средни училища. В 128-мо училище от четири години има профил "Защита на информацията", а в 134-то училище има профил "Цифров дизайн". Това е сериозно предизвикателство. Младите хора биха били привлечени от подобни специалности, посочи Йорданка Фандъкова.
От своя страна заместник-министърът на образованието в оставка Диян Стаматов заяви, че е необходимо директорите на професионалните училища да решат три проблема - да докажат потребността от специалностите, да убедят родителите и обществото колко необходимо е да бъде записано детето им там, третият проблем е финансов.
Стаматов заяви, че кадри за нашия среден и дребен бизнес почти никъде в страната няма. 2600 са учениците, които ще излязат от професионалните гимназии на пазара на труда, което по думите му е една съвсем малка част от тях.
По време на форума стана ясно, че Софтуерният университет предлага нова специалност и професия "Приложен програмист". Оказва се, че софтуерната индустрия от 18 000 души генерира 2% от БВП на страната.
Сред специалностите на професионалните училища, гарантиращи им работа след това, са свързаните с лазерната и оптична техника. Директорът на Национална професионална гимназия по прецизна техника и оптика (НПГПТО) "М. В. Ломоносов" Таня Михайлова посочи, че оптиците са изключително техни кадри. Сред специалностите, получили доверието на бизнеса, тя открои поддръжката на медицинската апаратура. Михайлова обясни, че имат много добри партньорски взаимоотношения с фирми вече 40 години. Оказва се, че липсват кадри, които да поддържат медицинската апаратура в страната. Друга специалност е кинотехниката.
По време на дискусията стана ясно, че в София е закрита специалността "Хлебарство и сладкарство" поради липса на интерес и нежелание за работа по време на почивните дни. Председателят на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите Мариана Кукушева заяви, че в сектора липсват кадри при средна работна заплата от 846 лв. при осемчасов работен ден и заплащане на извънредния труд.