ЕVN Bulgaria пристъпва към изключване на електрозахранването на "Мина Балкан 2000" АД и на "Мина Черно море Бургас" ЕАД.
Причината е неплатени задължения за консумирана електроенергия, съобщиха от дружеството.
Задълженията на двете предприятия за потребено електричество са в общ размер на 208
600 лева.
Просрочените задължения на "Мина Балкан 2000" АД към момента са на стойност над 92 700 лева, а последните две фактури не са изплатени. Поетите от минното дружество задължения по погасяване на задълженията за консумирана електроенергия не се изпълняват, уточняват от EVN.
Oт там допълват, че просрочените задължения на "Мина Черно море Бургас" ЕАД към днешна дата са в размер на над 115 800 лева.
От EVN уточняват, че са предупредили Мина Балкан и Мина Черно море за
за евентуално предстоящо преустановяване на електрозахранването.
Предизвестията са изпратени с копия и до съответните институции - кмет, областен управител, районна прокуратура, Гражданска защита.
EVN Bulgaria е предложило и сключило с тях договори за разсрочено плащане на натрупаните задължения за консумирана електроенергия.
След като те не са били спазени от страна на минните компании, а освен това не
се изплащат и текущите задължения за консумиран ток, електроразпределителното дружество е принудено да пристъпи към изключване на снабдяването с електроенергия с цел ограничаване на собствените загубите.
EVN Bulgaria предвижда изключването на електрозахранването за минните дружества да бъде с продължителност, която не би създала опасност за техните съоръжения и служители.
От дружеството изразяват готовност за постигане на нови договорености с двете мини за бъдещо заплащане на натрупаните задължения за употребена електроенергия.
Само Левски
на 24.08.2009 в 12:52:32 #2ХРИСТО КОВАЧКИ СВЪРШИ ПАРИТЕ.
nono
на 24.08.2009 в 12:30:40 #1Фермери получавали пари за непроизведена продукция by newswriter on 24/08/2009 8:46 AM Проверки във всички земеделски дирекции и регионални служби започват днес, след като избухна пореден скандал за източени субсидии в земеделието. Както съобщава в. "Сега", цитирайки заместник-министъра на земеделието Цветан Димитров, над 2000 фермери са получили близо 2 млн. лв. субсидии за мляко, което не са произвели и продали. Злоупотребите са допуснати, защото бившето ръководство на аграрното ведомство не е упражнило никакъв контрол. Парите са платени, без стопаните да са проверявани дали наистина отглеждат животни. Брюксел позволи помощите да се плащат на квота - количеството мляко, което един стопанин може да продаде на пазара за година. "Тези квоти бяха раздадени още през 2007 г. и тогава стопаните наистина са имали животни, но по различни причини преди година са затворили фермите", разясни Цветанов. След като никой не ги проверява, те са кандидатствали и са взели парите, макар вече да не произвеждат мляко. След повече от година протести на фермерите в центъра на София, миналата година България най-накрая успя да убеди Брюксел и получи разрешение да даде от хазната си 60 млн. лв. като помощи на всеки стопанин, който има квота и продава мляко. Още през 2007 г. България защити пред ЕК годишно производство на мляко в размер на 979 хил. тона. То бе разпределено на фермерите под формата на фиксирани квоти - за всяка отглеждана крава на пазара могат да се продадат максимум 3-4 тона. Субсидиите бяха по 44.36 лв. за всеки тон мляко от квотата. Регламентите на Брюксел позволяват до 2 години стопаните да запазват квотите си, в случая - до края на 2009 г., а след това отново да кандидатстват за нови. Именно затова в регистрите на земеделските служби фермерите са имали квоти, но никой не си е правил труда да провери броя на животните им. В края на т. г. 80 хил. ферми вероятно ще бъдат затворени, защото не покриват хигиенните изисквания на Брюксел. Правителството ще настоява пред ЕК за 18-месечна отсрочка.