Държавата води кампания срещу търговските вериги. Тази позиция изрази пред БНТ Николай Вълканов от Сдружението за модерна търговия по повод вчерашните твърдения на министъра на икономиката. За борбата с инфлацията властта е обяснила, че ще прави анализ, но никой не е видял този анализ, по думите му. Той недоумява НАП и Агенцията по храните какви нелоялни практики ще търсят в търговските вериги. По думите му институциите сочат с пръст само търговските вериги.
Припомняме, че преди два дни НСИ обяви предварителните данни за януари месец, в които месечната инфлация е 1.1%, а годишната - 16.4%.
С 28% и нагоре е ръстът на цените при производителите, както каза Вълканов.
Той настоява за проверка по цялата верига, а не само в търговските вериги - иначе усещането е, че целият държавен апарат е насочен срещу търговските вериги. Инфлацията и цените са много динамични, а търговските вериги много често се договарят директно с производителите.
Освен ръст при цените на производителя, има 20% ръст на заплатите в сектора, както и на транспортните услуги. Малко вериги работят на печалба от 6%, другите са на по-малко.
Всяка намеса на свободния пазар е взривоопасна, предупреди Николай Вълканов.
halo
на 19.02.2023 в 11:45:47 #5"Не търсете под вола теле" във веригите.
hlebar
на 18.02.2023 в 22:42:44 #4Свободен пазар отдавна няма. За да произведеш каквото и да е, трябва енергетика. Попадаш в ръцете на енергийната мафия. Международната се казва ОПЕК. Това "К" на края е за думичката "картел", тоест непазарно споразумение. Отделно има и местни енергийни мафии. Това за "свободния пазар" е, за да не си върши Комисията по конкуренцията работата. Също и прокуратурата.
mclaranist
на 17.02.2023 в 16:44:08 #3Не защитавам веригите, но ние пак показваме що за народ сме. Абе съратници, мислете малко. Защо цените били еди си какви. Я погледнете каква ни е икономиката и структурата в нея???? Ние сме НАЙ-ЕНЕРГОЕМКАТА икономика в Европа. Това означава, че се влияем най-много от колебанията на енергийните пазари. След това, ние като периферна икономика и страна почти не произвеждаме завършени продукти, да не говорим за развито земеделие. Сравняваме кашкавали в Германия и тук. Еми ако е немски, нормално е немски кашкавал в германия да е ПО-ЕВТИН от тук, иначе за какво да е тук. Проблема ни е, че ние нямаме РОДНА развита икономика, земеделие и т.н. Проблема е, че покрай кризата с газа и енергията, удряме ДИРЕКТНО върху джоба си, докато в Европа поне имат висока база и стандарт. Нужно ли е да говорим че веригите са пълни с ВНОС, а родното, понеже е в страна с енергоемка икономика и съсипано земеделие, ще трябва да компенсира с ЦЕНА. И друго, инфлациите винаги се движат от центъра към периферията, от ФЕД и ЕЦБ към перифериите. За това инфлацията в центъра- Германия, Нидерландия е една, а в перифериите- Балканите и Балтика е друга.
насо
на 17.02.2023 в 12:36:26 #2Във Финландия литър мляко е 1,7лв в България 2,3лв кашкавал 11.5лв за 20 лв в България сирене 28лв в България може и по/евтино. Средна заплата Финландия - 5930лв, България 1790лв Наистина в България нездравословната храна и месото са по=евтини.
stiliyan-bilchev
на 17.02.2023 в 11:11:29 #1Да ги ожалиш тези модерни търговци. Едва ли не ще поиска помощ за веригите от крадливи и алчни "бизнесмени" . Попаднах на снимка, показваща цена на яйца в Англия. 13 р. за брой. 27 стотинки. В България 50 стотинки?!?! На какво отгоре. Търговска тайна били цените, на които влиза стоката във веригата. Аз купувам фермерски кашкавал за 18 лв. и сирене за 12. ?!?!?! Как така се получава 28 лв. кашкавал и 20 - сирене при модерните. Фермерите не получават пари за тока и пак могат да продават на тази цена. Работели на 6% печалба! Декларирана!