Служебният министър на икономиката и индустрията Никола Стоянов открои причините за смяната на ръководството на Комисия за защита на потребителите (КЗП).
В отговор на въпрос на News.bg Стоянов уточни, че е получавал много сигнали за това, че КЗП са назначавали на мястото на експерти с дългогодишен опит хора, които категорично не отговарят на условията за заеманата позиция. Уволненото ръководство на КЗП са знаели това, но са ги назначавали на 4 и 6 часа временно, за да заобиколят изискванията.
Освен това Стоянов е получил и сигнали за назначено лице с тежко криминално минало в един от регионалните структури. Затова Никола Стоянов ще очаква от новото ръководство на КЗП доклад по точно тези теми.
Иначе освен тези сигнали, сред причините за уволнението на ръководството на КЗП са и административни такива - председателят на контролния орган не отговарял на изискванията за заемането на този пост. Докладът, който бил внесен за избор на нови членове на КЗП, не е бил съгласуван в Министерство на икономиката от всички по веригата в министерството, а директно е бил внесен, което не отговаря на законовата процедура.
От друга страна още от първия ден, когато пристигал сигнал от КЗП в Министерство на икономиката, ресорният министър го препращал автоматично на отговорните институции. "На първия сигнал, който препратихме, веднага реагираха с политическа пресконференция, в която казаха, че им забраняваме да правят проверки", напомни Стоянов.
Стоянов увери, че няма проблем с други структури на Министерство на икономиката, освен с това на КЗП. Проверките за райския газ се оказали политически пиар, защото два закона казвали кой имал право да продава химически елементи.
По-късно от Министерски съвет съобщиха, че правителството е приело решение, с което освобождава Иван Френкев като председател на Комисията за защита на потребителите. Освободени са също и членовете на Комисията - Велина Николова и Николай Мравов.
Със същото правителствено решение за председател на Комисията за защита на потребителите е определен Стоил Алипиев, а за членове на Комисията - Ангел Джалев и Константин Арабаджиев.
Стоил Алипиев е юрист по образование, от 2016 година е адвокат от Софийска адвокатска колегия. През последните седем години е председател на Управителния съвет на Сдружение "Национална асоциация за защита на потребителите" и като такъв от 2020 година е член на Съвета по акредитация към Изпълнителна агенция "Българска служба за акредитация". Работил е като експерт в сферата на обществените поръчки в Министерството на правосъдието в периода 2014 г. - 2015 г. и в Министерството на образованието и науката в периода 2013 г. - 2014 г. Бил е също така юрисконсулт в частния сектор.
Ангел Джалев е юрист по образование. От 2019 година до момента е бил началник на отдел в Държавна агенция "Технически операции". Преди това, от 2011 г. до 2019 г. е бил прокурорски помощник в различни отдели към Върховна касационна прокуратура. Работил е също като юрисконсулт в частния сектор.
Константин Арабаджиев е бил член на Комисията за защита на потребителите в периода март 2015 г. - май 2022 г. От 1999 г. до 2003 г. е бил кмет на район "Студентски" в Столична община. Висшето си образование е придобил в УНСС.