Няма данни за неправоспособни пилоти в българската авиация, съобщиха от Министерството на транспорта. Това стана ясно по време на днешната среща между заместник-министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията Антон Гинев, главния директор на ГД „Гражданска въздухоплавателна администрация“ (ГД ГВА) Иван Иванов и представители на Асоциацията на българските авиокомпании (АБА).
На срещата бе договорено да се създаде Консултативен съвет в авиационната област.
Председателят на АБА Светослав Станулов заяви, че авиационният бранш недоумява как е възможно да бъде представяна пред медиите недоказана информация за назначаването на неправоспособни пилоти в българските авиокомпании. По думите му, нормативните документи и технологията за планиране и провеждане на полети в търговския пътнически и товарен авиотранспорт, изключват подобна възможност.
Светослав Станулов заяви, че към момента не са им известни случаи за авиокомпании и пилоти без наличие на лицензи или с неправомерно издадени такива. Той призова всеки, който разполага с подобна информация, да я предаде на компетентните органи, които да направят проверка и да обявят резултатите от нея.
Редът и изискванията за лицензиране на авиокомпаниите и пилотите е описан в европейското законодателство, което се спазва от българския авиационен бизнес и от администрацията, припомниха от бранша.
Контролът по тези процедури е двустепенен и се извършват периодично от ГВА, както и от Европейската агенция по авиационна безопасност, поради което е недопустимо без доказателства да се уронва имиджа и доверието в българските авиокомпании и пилоти.
Два пъти годишно пилотите минават тренировка за поддържане на подготовката и проверка на пилотските умения. Всичко това води до заключението, че е практически невъзможно да бъдат допуснати в системата неквалифицирани и неподготвени пилоти. По време на срещата беше договорено да бъде създаден Консултативен съвет в авиационната област, който да подпомага работата на ГВА.
В Консултативния съвет ще участват специалисти от авиационния бизнес, както и експерти от администрацията. Основните функции на съвета ще бъдат свързани с подпомагане на дейността на ГВА, участие в разработването на нормативни промени и съдействие при решаването на актуални въпроси в областта на гражданската авиация.