![](http://images.ibox.bg/2006/07/18/euromoneti/188x149.jpg)
Това се казва в доклада на българската делегация за заседанието на Смeсения консултативен комитет "Европейски съюз - България", съобщи БНР, цитирайки източници от Икономическия и социален съвет.
Заседанието на СКК ще се състои днес в Брюксел. Основната тема е "Подготовката на България за присъединяване към Еврозоната и очакваните икономически и социални измерения".
Това ще бъде последното заседание на СКК, тъй като се очертава общото мнение, че България ще стане член на ЕС от 1 януари 2007 година.
Жан-Мари Гобо, заместник-директор на Главна дирекция "Разширяване", екип за България, е изказал мнение, че България ще бъде приета два пъти в ЕС - веднъж по брюкселско и веднъж по българско време.
Ан Дейвисън - председател на Секцията на Европейския икономически и социален комитет за "Външни връзки" смята, че присъединяването на България към ЕС е стъпка към по-нататъшното разширяване на Съюза и към започване на разговори с Турция.
В българския доклад, който ще бъде представен на заседанието, се прави анализ на ситуацията и се отчитат всички положителни страни на съществуващия в момента валутен борд за по-леко преминаване към Еврозоната.
Изтъкват се макроикономическите и микроикономическите измерения на приемането на еврото като основна платежна единица за страната. Най-общият извод на доклада на българската делегация е, че ако България прилага правилна стратегия и политика, ако подготви и информира правилно и навреме гражданите за промяната, включването ни в Еврозоната ще донесе съществени ползи за икономиката и обществото.
Анализът показва също, че има няколко критични социални ефекта, които могат да се очакват, особено в началото на присъединяването ни към Еврозоната. Предимно дребните търговци ще бъдат склонни да закръглят цените нагоре.
Вероятно е закръглението на някои цени нагоре да засегне по-осезаемо малките населени места. Сферата на услугите и особено комуналните услуги с монопол на пазара са критична зона.
Цените на стоките и труда ще догонват средните европейски цени в по-дългосрочен план. В българския доклад се казва, че България трябва да влезе в Еврозоната, след като вземе най-важното стратегическо решение за времевия хоризонт.
В процеса на формиране на това решение трябва да се имат предвид икономическите интереси на домакинствата и фирмите и макроикономическата политика на страната.