Ловният сезон на пъдпъдъци, гургулици, гривяк, горски бекас и обикновена бекасина ще бъде открит на 8 август, събота, съобщават от Изпълнителната агенция по горите.

От агенцията предупреждават, че ловуването ще се извършва само с писмени разрешения, които се издават по образец. В тях се вписват датата, имената на ловците, името на ръководителя на лова, номерата на ловните билети и членските карти, начинът и мястото на ловуване, видът и броят на разрешения за отстрел дивеч.

В събота, неделя и дните, които са обявени за официални празници, ще се извършва групово и индивидуално ловуване на дребен дивеч. След 1 януари водоплаващ дивеч ще може да се ловува и в сряда.

Груповото ловуване и лов на мигриращ дивеч се извършва само през деня - един час преди изгрева и един час след залеза на слънцето, поясняват още от Агенцията по горите.

Обръща се внимание на ловуващите, че е задължително да спазват установените норми за отстрел от един ловец на един ловен излет. Нормите са съгласно Правилника за прилагане на Закона за лова и опазване на дивеча.

Разрешен е ловът на пъдпъдъци до 15 бр., на гривяк и гургулица - до 10 бр., на горски бекас и обикновена бекасина - до 10 бр.

Използването на електрически звуковъзпроизвеждащи устройства е забранено. Забранено е и използването на живи птици за примамка, ловни соколи и други грабливи птици, независимо от вида и произхода им, както и ловни хрътки и други забранени средства и методи за ловуване.

През последните години зачестяват смъртните случаи или наранявания на ловци при ловните излети. Именно заради това от Изпълнителната агенция по горите предупреждават, че е необходимо стриктно да се спазват нормативната уредба и правилата за безопасност при ловуване.

Лошата дисциплина, неспазване на мерките за безопасност и неправилното боравене с оръжие са сред основните причини за влошаване на черната статистика, подчертават още от агенцията.

От там напомнят, че ловното оръжие е лично и не се предоставя на никого, дори на правоспособни ловци. То се носи в калъф и изпразнено при движение в населени места или извън тях до мястото на ловуването. Сглобяване и зареждане на разстояние по-малко от 200 метра от населено място не е позволено. При движение на терена по време на лов, се носи с цеви, насочени нагоре или надолу - никога хоризонтално. При заемане на стрелкова позиция се отива с празно оръжие. Стрелбата от позиция се извършва само напред или назад в два противоположни сектора, като ловецът се съобразява с местоположението на останалите участници, припомнят още от агенцията по горите.

Обръщат внимание, че се стреля само по ясно видима цел и никога по посока на шум или по предполагаемо движение на дивеч. Не трябва да се стреля и когато целта е извън пределната дистанция за сигурно поразяване, която за гладкоцевното оръжие е около 40-50 м. По време на почивка на терена, оръжието се оставя отворено до ловеца.

Забранено е заредената пушка да се подпира на стена, дърво, превозни средства и други.