Руската икономика не се движи наникъде. Ръстът на брутния вътрешен продукт е средно 0,4 процента годишно от 2014 до 2018 г. И икономическото бъдеще на Русия най-вероятно няма да се промени значително скоро, заради една проста причина: Путин не се интересува, пише Владислав Иноземцев, основател и директор на московския Centre for Post-Industrial Studies. Текстът е публикуван в Project Syndicate. Преводът е на Money.bg.
Дори най-лоялните последователи на руския президент Владимир Путин трябва да признаят, дори само пред себе си, че тазгодишния телевизионен разговор, в който той отговаря на граждани директно, бе по-лош, откогато и да е било преди. Гражданите искаха да знаят защо животът им не се подобрява под неговото управление, а някои дори го попитаха кога ще подаде оставка. Уверенията му не убедиха никого.
Руската икономика не се движи наникъде. От 2014 до 2018 г. БВП нарасна с едва 1,85% - или 0,4% средногодишно. (Кремъл накара статистическата служба да повиши данните за 2016 и 2017.) По време на същия период реалният разполагаем доход се сви с 10,7%, оставяйки 13% от всички руснаци в бедност. Само през 2018 г. 600 000 руски компании спряха дейност.
Донякъде това развитие не е изненадващо, като имаме предвид наложените от западните страни снакции срещу Русия след анексацията на Крим през 2014 г. Тези санкции предизвикаха огромно излизане на капитал - над $317 милиарда - между 2014 и 2018 г., както и спад в инвестициите.
През първите девет месеца на 2018 г. обемът на преките чуждестранни инвестиции в руската икономика бе с 11 пъти по-нисък, отколкото през същия период на 2017 г.Но има и причини да очакваме по-добър растеж през тези години от руската икономика. Рублата се обезцени с 45,5% спрямо щатския долар от 2014 г. насам - тенденция, която трябваше да увеличи конкурентоспособността на износа. А инфлацията не е била толкова ниска от години. Нещо повече, Русия отчете рекорден бюджетен излишък от 2,75 трилиона рубли ($44 милиарда) през 2018 г.
Защо тогава икономическото представяне на Русия е толкова слабо? Отговорът започва с очакваното "икономическо чудо" през миналото десетилетие.
Противно на общоприетото мнение, бъризят растеж на Русия в началото на този век не бе само резултат на огромния приток петродолари. Три други важни фактора изиграха своята роля. Първо, икономическите и данъчни реформи от 2002 и 2002 г. окуражиха предприемачите да инвестират, а потребителите да печелят и харчат. Второ, чуждестранен капитал наводни руската икономика и дори създаде няколко други сектора. Трето, индустрии, които не съществуваха или бяха недоразвити, през 90-те години започнаха да допринасят значително към растежа на брутния вътрешен продукт.
Като резултат, гражданското строителство, търговията на едро и дребно, банкирането и застраховането, личните услуги, ресторантите, телекомите и уеб-базираните услуги допринесоха за около 70% от растежа между 2000 и 2008 г. Останалата част бе възстановителен растеж. Петролният добив едвам надмина нивата, постигнати по време на СССР едва години по-късно.
Тогава, през 2008 г., растежът на търсенето на тези нови услуги достигна плато. Проблемът бе засилен след излизане на чуждестранните инвеститори след 2014 г. и решението на Кремъл да се отдалечи от икономическия либерализъм през 2018 г.
Икономическите прогнози на Русия най-вероятно няма да се подобрят чувствително скоро поради една проста причина: Путин не се интересува. Той е уверен, че руснаците - много от които зависят от държавата за своите приходи - няма да се разбунтуват. Заради това подобряването на инвестиционния климат или подкрепата за технологични иновации са, от негова гледна точка, повече проблем, отколкото си струва. За него икономиката има само една цел: да служи на нуждите на него и заобикалящите го олигарси.
В Путинова Русия функцията на правителството е да събира данъци и други от успешния бизнес, за да финансира недодялани политики (като военните авантюри в чужбина) и да купува лоялността да бюрократи. Затова не е изненадващо, че чиновничеството може да е изключително добре "заплатено". Един служител на Федералната служба за сигурност е използвал позицията си, за да натрупа невероятните $190 милиона кеш.
Единственият възможен източник на растеж за Русия - повишение на доходите на домакинствата - ще изиска масивна кампания от страна на правителството за премахване на бедността. А Путин предпочита да насочва приходите към разширяване на резервите или финансирането на "национални проекти", които създават нови възможности за подкупи и прибиране на част от средствата.
По време на разговора, един от обадилите се се оплака, че Путин вече е на власт по-дълго от Леонид Брежнев. И при положение, че по време на Брежнев икономиката също стагнираше, сравнението не може да е по-точно.
Разбира се, има разлика между стагнация и криза. И докато Путин няма интерес към подсилване на икономическия растеж, той няма намерение да поема и излишни рискове. Ниската инфлация - резултат от липса на търсене от страна на потребителите - означава, че властите могат да обезценят рублата без да причинят повишаване на цените, като по този начин увеличат приходите в бюджета в рубли.
В крайна сметка, икономиката ще остане на поддръжка от петродоларите и няма да стане по-силна, само ще оцелява. Както предвидих през 2016 г., икономиката на Русия е напът да продължи да стагнира, или да навлезе в мека рецесия, защото загуби старите си източници на растеж и защото правителството не показва интерес да развие нови.
В патриархално общество, разделено на господари и слуги, лордът по-скоро би искал да разпределя малко богатство между хората, вместо да им позволи сами да генерират такова. Само така позицията му е сигурна.
livermen
на 28.11.2019 в 03:19:21 #16Dad,ама си глъм кат катунерски петел!!! Фирма може да бъде и с 2-3човека, това е достатъчна за 2 екипа!!! Ама нали глъм, пий си шлоковицата и си бий една ножка и лягай!! Глупендер!!! Аз имам 3 фирми, и имам само 7работници, ама то се иска акъл, Dad хахх, ти си dead!!!
dad
на 02.11.2019 в 19:07:03 #15Tozi gospodin направо изби рибата!Според него 600000 руски компании саспрели дейност!Та що за "компании" са това? Ако приемем ,чевключват средно 100 човека (колкото са слижителитеведин среден супермаркет) излиза,че 60 милиона работници са в бездействие! А това е горе-долу работещатачаст от населението,т.е.този жалък информатор иска да каже,че Русия е спряла,неяде,не пие....Глупак и половина.
dad
на 12.08.2019 в 04:21:57 #14Този господин Иноземцев е със сигурност Чуждо (Ино) земец,или най-малкото яде парички начужда хранилка.Като не може (няма как) да премълчи (без да се изложи и стане за подигравка) за положителните тенденции-голям бюджетен излишък,ниска инфлация,повишена конкурентоспособност на износа,си измисля,че Путин не искал руснаците да се замогнат,т.е. иска да ни каже,че този реакционен тип не мисли за своето бъдеще като политик и иска всичко живо и работещо в Русия да го намрази и да почне да точи ножовете.Много тъпо и ограничено мислене на един директор на Centre for Post-Industrial Studies.
Obektiven_29
на 11.07.2019 в 22:04:24 #13Якоб Кедми е велик специалист и участник в последните войни на Израел. Аналитик с безпогрешен усет, натрупан през годините
Obektiven_29
на 11.07.2019 в 21:57:53 #12Тази статия е писана от трио в състав: Паси, Плевневлиев и Копанаров (или Коритаров ли беше) Значи Русия е в криза, а ние много сме прокопсали? Смешен плач... А ЕС се тресе отвсякъде..Още не могат да изберат шеф на ЕК. Сега наред е Фрау фон дер Лайен да заеме най-безгрижния и скъпо платен европейски пост. Тази, която бе Фамилиен-Министер, после Арбайтсминистер и сега фертайдигунгсминистер (на отбраната). За една седмица в Германия има 2 траурни дни и националното знаме е полу-вдигнато... Големи експерти ще ни ръководят към светли бъднини.
steiner
на 09.07.2019 в 23:27:38 #11Oт 2014 дo 2018 г. БBΠ нapacнa c eдвa 1,85% - или 0,4% cpeднoгoдишнo. (Kpeмъл нaĸapa cтaтиcтичecĸaтa cлyжбa дa пoвиши дaннитe зa 2016 и 2017.) Πo вpeмe нa cъщия пepиoд peaлният paзпoлaгaeм дoxoд ce cви c 10,7%, ocтaвяйĸи 13% oт вcичĸи pycнaци в бeднocт. Caмo пpeз 2018 г. 600 000 pycĸи ĸoмпaнии cпpяxa дeйнocт. наско,празна ти е главата.Какви джобове,какви пет рубли
steiner
на 09.07.2019 в 23:26:16 #10Bъзxoд нa pycĸaтa иĸoнoмиĸa, ĸoйтo вce пoвeчe pycнaци yceщaт в пълнитe cи джoбoвe.
Somebodyelse
на 08.07.2019 в 03:07:18 #9Пеераско, вие комунистите, сталинисти и путкинисти сте най-големите русофоби ! Вие обичате само комунизма , диктатурата и олигархичната каПутска мафия, благодарение на които руския народ живее все по-зле !
edi-machikyan-3dYMgtta
на 07.07.2019 в 22:53:37 #8Странно!!! При условие, че има огромен излишък по търговския баланс, платежния баланс, огромен бюджетен излишък, а за юни месец и рекордно нарастване на златно-валутните резерви ($23 милиарда само за месец). При условие огромен ръст на борсовите индекси, ръст на акциите на структуроопределящите компании, при 11% ръст на рублата за период в който има 20% спад на цените на петрола. И това, забележете при новите така наречени "адски санкции". Някои още леят сълзи за руската икономика. Това по-скоро прилича на мантрите за "загниващия"капитализъм от близкото минало, само че с обратен знак.
galin-marinov
на 06.07.2019 в 22:44:52 #7За Велика Русия не се притиснявайте...Вие гледайте България да се оправи че в момента е на дъното...По е зле от Африканска държава...Не плачете на чужди гробища...Гледайте вашата си мизерия и глад...Не мислете за великите Руснаци...
58eng
на 06.07.2019 в 16:24:27 #6Кедми е платено лапацало на Путин,мисир. Такива глупости дрънка,че става ясно кой и колко му плаща да плямпа. А за американските безработни не се безпокой,Русия не е Америка...
Финансист
на 06.07.2019 в 15:30:08 #5Тоя е едни от тези руски "либерали", които преди известно време на форум в Прибалтийските страни деляха Руси на няколко области. Прав е Кедми /израелски общественик и бивш шеф от израелските служби/ като казва, че Русия трябва да се страхува само от собствените си предатели !
karamazov
на 06.07.2019 в 15:20:47 #4Ха, ха .... ха ! Бат Наско, изглежда много сила ти трябва, както сам казваш, за да се оправяш с четенето! Наистина не останахте много неграмотните в България, на които трябват доста усилия за да четат. Шушон миризлив!Виж се само каква глупост си написал! Ха, ха .....ха!
karamazov
на 06.07.2019 в 15:12:27 #3Ех, че интересно! Сульо Пулев, я кажи как точно хамбургерите промиват мозъци? Може би защото им слагат горчица? И да незабравиш да напишеш, че американците се натаралянкват до смърт с Кока-Кола в баровете за да забравят огромната си бедност и повсеместна мизерия, нали?
giggsn
на 06.07.2019 в 14:36:26 #2#1 ....да напишат защо бият негрите![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_smile.gif?_=1446728989)
sulio-pulev
на 06.07.2019 в 13:35:41 #1някакъв руснак- предател на шорошка хранилка пак се е изсрал неподготвен. Нищо от това което казва не е така, а "анализите" му са съвсем поръчкови и измъчени да докаже, че бялото е черно. За промити с хамбургери американски мозъци става, но за работа -не. Айде да си напише статия за американските безработни и за тоталната бедност на ниските слоеве обхванала уж най-богата страна.